- 1/3
- Następne
Maty układa się w taki sposób, aby folia skierowana była w stronę źródła ciepła. Dzięki temu dojdzie do odbijania promieni cieplnych przez folię aluminiową. Trzeba zaznaczyć, że mata nie może bezpośrednio stykać się z wkładem czy paleniskiem, dlatego zachowuje się pustki.
Dla wielu zapytanie może pojawiać się w związku z ceną tego rodzaju materiału. Jak zapewniają producenci nie przekracza ona 5 % kosztów budowy kominka. W związku z tym nakład na materiał nie jest duży w porównaniu z całą podejmowaną inwestycją.
Zwój materiału izolacyjnego
Montaż
Montowanie mat nie jest stosunkowo trudne, a wręcz przeciwnie. Łatwość i szybkość prowadzonych prac montażowych znacznie przyczyniła się do korzystnego odbioru tego rozwiązania przez potencjalnych klientów. Należy jednak pamiętać, aby montaż zlecić ekipie fachowców.
Rozpoczęcie prac wiąże się z zaplanowaniem ułożenia mat, a następnie ich dopasowaniem poprzez docięcie. W przypadku mat z wełny mineralnej oklejanych folią aluminiową do połączenia stosuje się taśmy wysokotemperaturowe i dodatkowe materiały uszczelniające. Jak już wspomniano wcześniej zachowuje się pustki powietrzne. Maty układa się w stelażach z profili stalowych i obudowuje płytami gipsowo-kartonowymi. W etapie końcowym montuje się kratki wentylacyjne i przeprowadza prace wykończeniowe.
Zobacz także: Kominki wolnostojące tzw. kozy |
Inne rozwiązania materiałowe
Izolację kominka można wykonać wykorzystując również inne materiały. Są nimi chociażby płyty silikatowo-wapienne, wermikulitowi czy perlitowe. Warto zaznaczyć, że pierwsze z nich wykazują odporność termiczną 700°C. Płyty wermikulitowi są od nich nieco droższe. Natomiast płyty perlitowe łączą zarówno właściwości izolacyjne jak i akumulacyjne. Stosuje się je nawet w przypadku pieców przemysłowych.