Grzejniki kanałowe - odpowiedzi na nurtujące pytania

Jesteś tutaj:

Grzejniki kanałowe - odpowiedzi na nurtujące pytania

3,5/5 (21 ocen)

Oferty producentów grzejników w wielu przypadkach zawierają nowoczesne grzejniki, nazywane kanałowymi. Wypierają one tradycyjne grzejniki i znajdują zastosowanie w mieszkaniach jak i w biurach. Czym się charakteryzują? Ile kosztują? Nurtują Cię te pytania? Przeczytaj poniższy artykuł.
 

Ogrzewanie podłogowe
 

Grzejniki kanałowe są typem grzejników zabudowywanych w podłodze. Przełamują zatem stereotyp tradycji, czyli grzejników wiszących na ścianach lub stojących obok nich. Są nowoczesnym rozwiązaniem wymienników ciepła. Nie tylko zajmują mniej miejsca, estetycznie się prezentują, ale przede wszystkim zapewniają komfort cieplny w pomieszczeniu.

Grzejniki kanałowe znalazły zastosowanie głównie na tam, gdzie pojawiły się okna tarasowe. Estetyczny wygląd grzejniki kanałowe zawdzięczają kratkom maskującym. Kratki mogą być drewniane lub stalowe. Materiał, z którego została wykonana kratka powinien komponować się z podłogą oraz pasować do ogólnego charakteru wnętrza. W nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach sprawdzą się kratki stalowe, natomiast we wnętrzach tradycyjnych lub orientalnych z drewnianą podłogą znacznie lepiej komponować się będą kratki bukowe czy dębowe.
 

Kiedy warto zamontować?
 

Jak już wcześniej wspomniano najczęściej grzejniki kanałowe montuje się w pomieszczeniach doświetlanych światłem naturalnym. Duże powierzchniowo przeszklenia są słabymi pod względem izolacyjnym przegrodami. Ponadto w takim przypadku nie ma możliwości montażu tradycyjnego grzejnika.

Brak możliwości montażu grzejników ściennych nie musi zatem oznaczać rezygnacji z grzejników. Alternatywą są tutaj właśnie grzejniki kanałowe montowane w podłodze. Dzięki nim oszczędzana jest powierzchnia, a równocześnie można zwiększyć moc ogrzewania podłogowego.

Jedną z podstawowych zalet grzejników kanałowych jest ich stosunkowo szybkie reagowanie na zapotrzebowanie na ciepło. Dlatego też tego rodzaju systemy są popularne również w przeszklonych ogrodach zimowych.


Modele
 

Oferty producentów są zróżnicowane pod względem modeli grzejników kanałowych i bynajmniej nie chodzi tutaj o wspomniane wcześniej kratki maskujące. Grzejniki kanałowe to szeroka gama gabarytów, dzięki którym możesz wybrać grzejnik pasujący do powierzchni, którą chciałbyś na niego przeznaczyć. Przede wszystkim chodzi tutaj o długość. Poniżej przedstawiono standardowe minimalne i maksymalne wymiary.

Minimalne wymiary grzejnika kanałowego:

  • długość 1,0 m,
  • szerokość 0,18 m,
  • wysokość 0,09 m.


Maksymalne wymiary grzejnika kanałowego:

  • długość 3,5 m,
  • szerokość 0,42 m,
  • wysokość 0,14 m.


Ciekawą propozycją producentów grzejników kanałowych jest możliwość zaprojektowania, a następnie wykonanie wymiennika ciepła na indywidualne zamówienie klienta. Dzięki temu nie tylko modyfikacji mogą ulec nie tylko wymiary grzejnika kanałowego, ale także jego kształt. Coraz częściej popularnością cieszą się modele narożne lub łukowe. Producenci są zatem otwarci na Twoje propozycje, celem spełnienia Twoich oczekiwań.

Grzejniki kanałowe prawie nie są widoczne

Grzejniki kanałowe prawie nie są widoczne

Montaż
 

Celem prowadzonego montażu jest wbudowanie kanału grzejnego w podłogę. W związku z tym niezbędne będzie wykucie wnęki w podłodze. Wybór grzejnika, sposób prowadzenia prac montażowych z pewnością ściśle wiąże z etapem, w którym podjąłeś decyzję o kupnie grzejników kanałowych do Twojego domu. Etap projektowy daje możliwość montażu tzw. głębokich grzejników kanałowych. Takiej możliwości nie daje już stan surowy, gdzie zaleca się zainwestować w tzw. płytkie grzejki kanałowe.

„Obudowę” dla wymiennika ciepła stanowi wanna. Niezbędne jest zatem zatroszczenie się w otworze o tzw. luz montażowy. Ponadto producenci zalecają, aby odległość grzejnika kanałowego od okna wynosiła minimum 10 cm.
 

Utrzymanie w czystości
 

Wydawać by się mogło, że dbanie o czystość w przypadku grzejników kanałowych nie jest proste. Nic bardziej mylnego. Utrzymanie grzejników w czystości nie sprawia większych problemów. Warto jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Przede wszystkim dokładne odkurzanie trzeba przeprowadzić przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Ma to na celu wyeliminowanie kurzu we pierwszych okresach sezonu użytkowania ogrzewania. Ponadto niezbędne jest pozostawienie grzejników kanałowych bez przykrycia. Chodzi tutaj przede wszystkim o przykrywanie grzejników kanałowych dywanami. Po pierwsze przyczyni się to do większego zanieczyszczenia, po drugie może spowodować zaburzenie prawidłowego funkcjonowania grzejników na skutek znajdującego się kurzu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz