Grzejniki stalowe czy aluminiowe?

Jesteś tutaj:

Grzejniki stalowe czy aluminiowe?

3,3/5 (114 ocen)

Wymieniony w tytule dylemat bardzo często jest poruszany na forach internetowych, ale nie tylko. Kupując grzejniki zależy nam na zapewnieniu przede wszystkim komfortu cieplnego oraz estetycznego. Z jakiego materiału grzejnik pozwoli nam to osiągnąć?


Wybór


Powszechnie wiadomo, że na prawidłowe funkcjonowanie ogrzewania niezwykle ważny wpływ wywierają właśnie grzejniki. Przyczyniają się one do możliwości uzyskania określonego w pierwotnych zamierzeniach mikroklimatu wnętrz.

Grzejniki (kaloryfery) przyczyniają się do panującej w pomieszczeniu temperatury. W chwili obecnej można znakomicie dopasować je do wnętrza łazienki, kuchni czy salonu. Bardzo często zdarza się jednak, że nieumiejętny wybór staje się przyczyną wielu nieprawidłowości.

Grzejniki to nie tylko możliwości w zakresie wyboru wymiarów czy kształtów. To przede wszystkim możliwości wyboru w zakresie materiałów, z których będą wykonane. Grzejniki stalowe i aluminiowe należą do grupy najczęściej kupowanych. Dlaczego? Które wybrać: grzejniki stalowe czy aluminiowe? Wskazówki przedstawiamy poniżej.


Grzejniki stalowe


Rodzaje

Popularność stali nie ogranicza się zatem do wykorzystania jej w tworzeniu konstrukcji nośnych. Stal jest wykorzystywana także w instalacjach, ich częściach składowych. Grzejniki stalowe nie stanowią zatem rozwiązania nietypowego i nieznanego. Jest wręcz przeciwnie. Grzejniki stalowe występują najczęściej jako grzejniki płytowe lub członowe.

Grzejniki płytowe są z pewnością najbardziej znanym typem grzejników stalowych. Nadają się do montażu w przypadku tradycyjnego ogrzewania grawitacyjnego. Grzejniki stalowe płytowe umożliwiają zwiększenie mocy, a ich szeroki zakres wymiarów powoduje, że doskonale można dopasować je do wnętrza.

Nieco mniej popularnym typem grzejników stalowych są stalowe grzejniki członowe. Nie składają się one z jednej części jak w przypadku grzejników płytowych. Grzejniki członowe to jak sama nazwa wskazuje połączone ze sobą człony np. zestawy 5-elementowe.

Coraz częściej producenci oferują także grzejniki stalowe konwektorowe, specjalne grzejniki łazienkowe czy rurowe.

Grzejnik

Ceny

Grzejniki stalowe to także szerokie rozbieżności cenowe. Ceny grzejników płytowych zaczynają się od około 200 zł, ale są to najmniejsze płyty. W miarę zwiększania wymiarów grzejników płytowych ceny automatycznie rosną. W związku z tym większe wymiary to koszt około 600 zł. Zazwyczaj grzejniki płytowe mają wbudowane zestawy przyłączeniowe, a powierzchnie boczne obudowane osłonami.

Jak jest natomiast z grzejnikami członowymi? Charakteryzuje je gładka powierzchnia zewnętrza, ale i niższa cena. Są zatem grzejnikami tańszymi od grzejników płytowych z tą jednak uwagą, że ceny podawane są za człon (od ok. 50 zł).

 
Przydatne informacje dotyczące grzejników stalowych

O czym warto pamiętać w przypadku kupna grzejników stalowych? Przede wszystkim o tym, że grzejniki płytowe są bardziej płaskie od grzejników, które zostały wykonane z aluminium. Dzięki temu zajmują mniej miejsca. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz