Grzejniki stalowe czy aluminiowe?

Jesteś tutaj:

Grzejniki stalowe czy aluminiowe?

3,3/5 (114 ocen)

Ponadto należy zwrócić uwagę na lakierowaną powierzchnię i ocenić jej twardość. Często pomijając tę kwestię doświadczamy nieestetycznych konsekwencji.

Nie można zapominać również o fakcie, że stal jest podatna na korozję. W wielu przypadkach znajdująca się w instalacji woda może powodować rdzę.

Najlepiej grzejniki stalowe sprawdzają się w instalacjach zamkniętych, gdzie nie dostaje się tlen, który niszczy grzejniki stalowe.

Kaloryfer


Grzejniki aluminiowe


Grzejniki wykonywane z aluminium to grzejniki członowe, skręcane. Które zatem: grzejniki stalowe czy aluminiowe? W zakresie wyboru przydatne okazuje się sprecyzowanie zalet i wad grzejników aluminiowych. Przedstawiamy je poniżej.

Zalety

Aluminium to przede wszystkim dobra przewodność cieplna. Jednak nie tylko ona sprawia, że chętnie kupujemy grzejniki aluminiowe, rezygnując z grzejników stalowych. Grzejniki aluminiowe wykazują bowiem dużą odporność na korozję. Ponadto nie pojawiają się ograniczenia ze względu na system ogrzewania. Stosuje się je zarówno w systemach zamkniętych jak i otwartych. Warto zaznaczyć również, że grzejniki aluminiowe są lekkie i gładkie. W związku z tym nie są „niewygodne” w czasie prac montażowych i łatwo utrzymać je w czystości.

Grzejniki

Wady

Jedną z podstawowych wad grzejników aluminiowych jest to, że są miękkie. Ich delikatność przyczynia się do tego, że można je bardzo szybko uszkodzić. Zagrożenie stanowić mogą również połączenia grzejników aluminiowych z miedzianymi instalacjami – dochodzi do korozji elektrochemicznej.

Wielokrotne łączenie czy montowanie może uszkodzić grzejnik i pozbawić go pierwotnej szczelności.


Ceny

Grzejniki (kaloryfery) aluminiowe należą do stosunkowo tańszych rozwiązań w porównaniu z grzejnikami stalowymi. Ceny podawane przez producentów dotyczą pojedynczego członu (ok. 40 zł). Cena uwzględnia oczywiście wyposażenie dodatkowe w postaci: korków, redukcji, odpowietrzników czy zawiesia.

Odpowiadając na pytanie: grzejniki stalowe czy aluminiowe warto zadać sobie pytanie dotyczące efektu, który chcemy osiągnąć. Brać pod uwagę trzeba wspomniany we wstępie komfort cieplny, estetyczny, ale przede wszystkim instalację oraz możliwość ewentualnej modernizacji grzejników. Taką możliwość dają nam grzejniki aluminiowe. Nie są one jednak tak trwałe jak stalowe.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz