Pompy ciepła - zasada działania, instalacja i ceny

Jesteś tutaj:

Pompy ciepła - zasada działania, instalacja i ceny

3,6/5 (9 ocen)

Ogrzanie domu i dostarczenie ciepłej wody użytkowej to czynniki wpływające na kształtowanie się kosztów eksploatacyjnych. W związku z tym nie powinno dziwić, że interesują nas urządzenia, dzięki którym jesteśmy w stanie powyższe koszty znacznie obniżyć. Czy pompy ciepła to korzystne rozwiązanie?


Czym są pompy ciepła?


Z pewnością, aby można było ocenić czy pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem w naszych domach czy też nie, należy zapoznać się z ich funkcjonowaniem. Pompy ciepła są zatem urządzeniami, dzięki którym coraz częściej ogrzewamy nasze domy.

Zasada działania pomp ciepła opiera się najogólniej ujmując na transporcie energii ze źródła. Wyróżniamy tutaj dwa podstawowe typy źródeł:

źródło dolne – to z niego pobierana jest energia i przekazywana do źródła górnego; źródłami dolnymi w naszych warunkach klimatycznych są: woda gruntowa lub grunt.

źródło górne – stanowi je ogrzewanie niskotemperaturowe w postaci ogrzewania podłogowego i/lub ściennego.

Szczegółowe zasady dotyczące funkcjonowania pomp ciepła wynikać będą zatem bezpośrednio z rodzaju źródła dolnego, na które się zdecydujemy. W zależności od otoczenia, z którego pochodzi ciepło dokonuje się zasadniczego podziału pomp ciepła. W związku z tym na rynku dostępne są pompy ciepła zasilane ciepłem pochodzącym z wód gruntowych, gruntu znajdującego się pod powierzchnią terenu, którą dysponujemy lub po prostu z powietrza. Jak już wcześniej wspomniano typowymi rozwiązaniami w Polsce są pompy ciepła zasilane energią wód gruntowych oraz gruntu.


Energooszczędne?


Współczesne budownictwo to przede wszystkim nacisk na oszczędzanie energii oraz ochronę środowiska naturalnego. Dlatego też pompy ciepła można określić jako rozwiązanie ekologiczne. Wynika to z faktu pochodzenia źródła energii – odnawialna energia słoneczna.

W związku z tym pompy ciepła montuje się w domach, które zostały zaprojektowane lub mają być przeprojektowane na energooszczędne.

Pomimo tego nie można zapomnieć, że napędem pomp ciepła jest energia elektryczna. I tutaj bardzo często pojawiają się sprzeczne informacje. Wytwarzanie energii elektrycznej powoduje bowiem spore zanieczyszczenia, znacznie większe niż te, które powstają na skutek działania i funkcjonowania kotłów gazowych.

Schemat działania pompy ciepła

Instalacja


Formalności

Decydując się na pompę ciepła nie można pominąć należytych formalności, jakie trzeba załatwić przed montażem instalacji. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z możliwości czerpania energii z odnawialnych źródeł.

• Najmniej kłopotów dostarczają w tym zakresie pompy zasilane energią cieplną z powietrza. W odpowiednim wniosku należy określić pobieraną moc.

• Nieco bardziej skomplikowane jest to w przypadku pomp zasilanych ciepłem pochodzącym z gruntu. Rozchodzi się tutaj bowiem o wymiennik gruntowy, którego budowa wymaga pozwolenia. Warto zatem określić jego szczegółowe parametry i charakterystykę w projekcie.

• Bez wątpienia najwięcej „papierkowej roboty” dostarczają pompy ciepła zasilane ciepłem wody gruntowej. Poziom rozbudowania strony formalnej jest uzależniony bezpośrednio od wydajności pompy oraz ilości wody, która będzie pobierana.

Tego typu pompa jest rozwiązaniem powszechnym, ale równocześnie stosunkowo najbardziej uciążliwym pod względem formalnym.

Działanie pompy cieplnej

Gdzie montujemy?

Pompy ciepła (podobnie jak kotły gazowe) montuje się zazwyczaj w pomieszczeniach gospodarczych. Przepisy nie określają jednak miejsca ich zainstalowania. Pomimo tego najczęściej decydujemy się na wygodne zainstalowanie ich w pomieszczeniach gospodarczych. Wyjątek mogą stanowić tutaj powietrzne pompy ciepła, które montuje się poza domem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz