Pompy ciepła - zasada działania, instalacja i ceny

Jesteś tutaj:

Pompy ciepła - zasada działania, instalacja i ceny

3,6/5 (9 ocen)

Aby energia pochodząca z gruntu docierała do naszego domu niezbędne jest ułożenie pod powierzchnią terenu wymiennika. Układ jest najczęściej poziomy, chociaż w przypadku braku takiej możliwości wykonuje się układy pionowe.

Natomiast pobieranie ciepła z wód gruntowych wymaga budowy studni. Chodzi tutaj oczywiście o studnię czerpalną oraz studnię zrzutową. Jest to tzw. system woda-woda, którego utworzenie jest możliwe dzięki odpowiedniej wydajności warstwy wodonośnej oraz parametrom wody.

Pompa powietrzna

Koszty


Niewątpliwie za określeniem tego czy rozwiązanie będzie dla nas korzystne przemawiają koszty. Dokonując oceny poszczególnych systemów rozwiązaniem najtańszym będzie instalacja powietrzna. Koszty są najniższe, ale trzeba pamiętać, że w naszych warunkach klimatycznych nie jest ona w stanie samodzielnie funkcjonować. Decydujemy się zatem na instalacje wodne lub gruntowe, których koszty w znacznym stopniu determinują odpowiednio: poziom wody gruntowej oraz powierzchnia działki.

Myśląc o kosztach całej inwestycji należy wziąć pod uwagę nie tylko koszty pompy i instalacji. Trzeba pamiętać również o cenie rozruchu i kosztach eksploatacyjnych. W przypadku pomp ciepła koszty eksploatacyjne są niższe, natomiast cała inwestycja jest stosunkowo droga. Jedynie wykonie instalacji z pompą ciepła dla przeciętnego domu jednorodzinnego to koszt rzędu 45 tys. złotych. Pompa ciepła wymaga nakładów około 15 tys. złotych.

Pomimo tego producenci pomp ciepła prowadzą odpowiednie pomiary pracy pomp i udostępniają analizę kosztów, która korzystnie kreuje obraz pomp ciepła.

Czy warto zainwestować? Odpowiedź na to pytanie tkwi w naszej kieszeni, ponieważ jeżeli będziemy w stanie pokryć koszty inwestycji, to w fazie eksploatacji niewątpliwie będziemy zadowoleni z niższych rachunków.

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz