Piece centralnego ogrzewania

Jesteś tutaj:

Piece centralnego ogrzewania

2,5/5 (11 ocen)

Każdy dom wolnostojący musi być wyposażony w jakieś źródło ogrzewania. Najpopularniejszym rozwiązaniem są piece c.o. Są tak ważnym elementem wyposażenia, że specjalnie dla nich przeznacza się jedno pomieszczenie, kotłownię, z której za pomocą odpowiednich nośników, wytwarzana w piecach energia termiczna rozprowadzana jest do urządzeń grzewczych rozmieszczonych w całym domu. Ponieważ na rynku wybór pieców jest ogromny, dobrze jest wcześniej zorientować się, jakie rozwiązanie będzie optymalne dla naszego domu.


Rodzaje pieców c.o.


Piece centralnego ogrzewania, nazywane są też kotłami. Spotyka się wiele rodzajów takich pieców. Dzielą się one według kilku kategorii. Najczęściej chodzi o typ paliwa, jakie spalają, a może to być węgiel kamienny, węgiel brunatny, drewno, gaz oraz inne materiały.

Bardzo popularne są na przykład piece gazowe, które łączą w sobie starsze i nowoczesne technologie. Charakteryzują się wysoką wydajnością, dobra jakością ciepła oraz uniwersalnością instalacji. Dają się zainstalować niemal w każdym pomieszczeniu. Piece gazowe dzielą się na dwa rodzaje, tradycyjne i kondensacyjne. W pierwszym przypadku gaz utylizowany jest w komorze spalania, a w drugim powstające z gazu spaliny, są schładzanie i skraplane, a następnie wykorzystywane do ponownego grzania. Piece kondensacyjne, oczywiście, są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również piece grzewcze, które spalają innego rodzaju paliwo, węgiel, drewno, a także paliwo ciekłe. To ostatnie jest bardzo praktyczne, gdyż w wyniku spalania nie powstaje popiół tylko spaliny, które odprowadza się specjalną rurą.

Nowoczesne piece c.o. wyposażane są w wiele wygodnych funkcji. Mogą mieć na przykład ruchomy przenośnik podający materiał do komory, albo regulator wydajności lub regulator szybkości wydalania spalin.

Piec grzewczy

Piec grzewczy

Zasady eksploatacji instalacji grzewczej


Pamiętajmy, że piec jest tylko częścią całej instalacji c.o. Aby całość była wydajna i bezpieczna, należy przestrzegać podstawowych zasad. Oto niektóre z nich:

- Przed sezonem grzewczym instalację koniecznie trzeba odpowietrzyć i w całości wypełnić wodą.

- Uważaj, aby podczas wprowadzania wody do instalacji nie wpuścić tam powietrza. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz