Szambo ekologiczne - charakterystyka, rodzaje i opinie

Jesteś tutaj:

Szambo ekologiczne - charakterystyka, rodzaje i opinie

3,5/5 (40 ocen)

Pośrednim rozwiązaniem pomiędzy typowym szambem, a przydomową oczyszczalnią ścieków jest tzw. szambo ekologiczne.

Czy inwestycja w szambo ekologiczne jest opłacalna? Poniżej można znaleźć odpowiedzi na szereg wątpliwości.


Charakterystyka


Szambo ekologiczne stanowi udoskonalenie znanych już w praktyce od lat zbiorników. Warto przypomnieć, że w przypadku  budowy typowych szamb mogą pojawić się problemy z zachowaniem szczelności, czego skutkiem są przecieki i powstawanie niemiłych zapachów. Postanowiono zatem to wyeliminować projektując szamba ekologiczne.

Szamba ekologiczne niekiedy błędnie utożsamiane są z przyjaznymi dla środowiska naturalnego oczyszczalniami ścieków. Trzeba jednak podkreślić, że pojęcie szamba odnosi się do zbiornika. W związku z tym ekologiczne magazynowanie ścieków jest bezpośrednio związane z gotowymi zbiornikami, wykonywanymi zarówno z tworzyw sztucznych jak i betonu.

Szamba z tworzyw sztucznych

Szczelność zbiorników wykonanych z tworzyw sztucznych zapewnia przede wszystkim trójwarstwowa budowa ścianek. Do ich produkcji wykorzystuje się nic innego jak laminaty, które tworzą żywice poliestrowe zbrojone. Co dzięki nim zyskuje zbiornik?

Przede wszystkim szereg korzystnych właściwości wytrzymałościowych. Ściany takiego zbiornika są z pewnością znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne jak i działanie warunków atmosferycznych. Ze względów praktycznych tego rodzaju właściwości są oczywiście pożądane, ponieważ pozwalają na sprawne funkcjonowanie zbiorników i nie dostarczają dodatkowych problemów. Laminaty PS łączą w sobie zarówno sztywność jak i lekkość, dzięki czemu zagrożenia nie stanowi nacisk gruntu.

Warto podkreślić, że zbiorniki szamb ekologicznych wykonanych z tworzyw sztucznych charakteryzują się nie gładkimi, ale pofałdowanymi ścianami, które przyczyniają się do polepszenia właściwości wytrzymałościowych.

Szamba z tworzyw sztucznych są zbiornikami produkowanymi o przekroju koła.

Podczas doboru zbiornika warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów:

- długość / szerokość / wysokość zbiornika
- wysokość szybu rewizyjnego
- położenie osi króćca odprowadzającego ścieki
- średnice króćców (odprowadzającego ścieki, odpowietrzającego).

Pojemności pojedynczych zbiorników ekologicznych zaczynają się przeważnie od 2500 l, a kończą na około 8000 l (są to rozwiązania typowe, znajdujące miejsce w większości ofert producentów). W praktyce chcąc uzyskać znacznie większe pojemności można zdecydować się na połączenie kilku pojedynczych zbiorników w rozstawie szeregowym  lub zakupić szambo wielokomorowe o pojemności nawet 15 000 l. Rozmiar szamba powinien odpowiadać ilości produkowanych ścieków, a zatem odnosić się do liczby użytkowników. Większe szamba ekologiczne umożliwiają wywóz ścieków raz lub dwa razy w miesiącu.

Obliczając czas wywożenia ścieków z pewnością nie należy uwzględnić jedynie pojemności szamba, ale dodatkowo pojemność samochodów asenizacyjnych.

Szamba z betonu

Ekologiczne szambo wykonane jako konstrukcja betonowa powinno odpowiadać wymogom środowiska naturalnego i podobnie jak zbiorniki z tworzyw sztucznych gwarantować szczelność. W przypadku szamb betonowych problem przesiąków stanowił jedną z podstawowych wątpliwości podczas wyboru tego typu szamba. Producenci zdecydowali się zatem na połączenie środków chemicznych oraz betonu (o klasie B20-B40), uzyskując znacznie lepsze niż dotychczas rozwiązanie.

Zbiorniki betowe dostępne są w wersjach jednokomorowych, dwukomorowych monolitycznych jak i wielokomorowych łączonych. Istotne w tego rodzaju zbiornikach okazuje się połączenie poszczególnych elementów – stąd niezwykle ważne jest, aby zaprawa klejowa była odporna na działanie czynników atmosferycznych (w szczególności na procesy zamarzania i rozmarzania czy kontakt z wodą). Szczelność betonowej konstrukcji w jej górnych partiach powinna zapewniać pokrywa żelbetonowa. Na pokrywie montowany jest kominek, którego zamknięcie stanowi właz. Przedmiotowy właz można zakupić jako betonowy bądź żeliwny.

Zazwyczaj płyty najazdowe, kominki czy włazy trzeba kupić osobno, ponieważ przeważnie producenci określają je mianem elementów dodatkowych do szamb ekologicznych.

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz