Szambo betonowe czy plastikowe? Które wybrać?

Jesteś tutaj:

Szambo betonowe czy plastikowe? Które wybrać?

3,3/5 (28 ocen)

Brak możliwości podłączenia do sieci kanalizacji przyczynia się do konieczności odprowadzania ścieków do tzw. zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe, określanych mianem szamb. Powszechnie wykonuje się je jako zbiorniki betonowe bądź tworzywowe – które z nich lepiej sprawdzają się w praktyce?


Rodzaje zbiorników betonowych


Decydując się na szambo betonowe można skorzystać z trzech popularnych, przyjętych sposobów budowy:

1. samodzielne betonowanie, którego podstawą jest wcześniejszy projekt szamba
2. wykonanie zbiornika z gotowych, betonowych kręgów
3. wbudowanie gotowej, betonowej konstrukcji zbiornika.

Ad. 1

Samodzielne wybetonowanie zbiornika jest z pewnością odpowiednie nawet dla tych działek, do których jest utrudniony dostęp. Ponadto wykonanie tego rodzaju szamba pozwala na stworzenie indywidualnego projektu dopasowanego bezpośrednio do wymogów Inwestora. Przed betonowaniem należy wcześniej przygotować teren. Mieszanka betonowa powinna być klasy co najmniej B20. Prace rozpoczyna się od betonowania dna, dalej ścian, a dopiero na samym końcu wykonuje się betonową pokrywę. Niezbędny w tym przypadku okazuje się projekt obrazujący rodzaj i rozkład zbrojenia. Warto podkreślić, że taki system budowy jest najdłuższy, a czas wykonania może wynosić nawet trzy tygodnie.

Ad. 2

Drugi sposób budowy szamba opiera się na wykorzystaniu betonowych kręgów. Zakupu kręgów można dokonać w betoniarniach. Niezwykle istotne pod względem szczelności okazuje się właściwe połączenie betonowych elementów. Co ciekawe w tym przypadku wykonanie wykopu sprowadza się do wykorzystania metody studniarskiej, gdzie poszczególne kręgi opuszczane są stopniowo. Uszczelnienie pomiędzy dnem, a ścianami sprowadza się tutaj do zadania nadrzędnego (wykorzystuje się papę na lepiku, wodoszczelne zaprawy). W porównaniu do poprzedniego sposobu wykonawstwa ten z pewnością ma coraz mniejsze grono zwolenników (pomimo znacznie szybszego czasu realizacji budowy). Wynika to przede wszystkim z bardzo często pojawiających się przecieków (nawet wtedy, gdy dokonuje się zakupu gotowego elementu w postaci połączonego dna i betonowego kręgu).

Ad. 3

W ostatnim czasie zakup gotowych betonowych zbiorników bezodpływowych niewątpliwie cieszy się największą popularnością. Przede wszystkim wbudowanie zbiornika przebiega szybko i sprawnie, dzięki czemu można znacznie zaoszczędzić na czasie. Gotowe zbiorniki są dostępne zarówno w wersjach jednokomorowych jak i wielokomorowych. Są szczelne, a przede wszystkim wyposażone w płyty włazowe oraz specjalny otwór kontrolny (w związku z czym nie są tworzone dodatkowe koszty, co bywa niejednokrotnie podkreślane w przypadku zbiorników wykonywanych z kręgów betonowych). Podstawowym założeniem właściwego funkcjonowania zbiornika jest dobór jego odpowiedniej pojemności. Ponadto należy pamiętać, że gotowe zbiorniki są bardzo ciężkie i wymagane jest wcześniejsze przygotowanie wykopu.


Wady i zalety zbiorników betowych

 

Wady

Zalety

  • duży ciężar – konieczność korzystania z ciężkiego sprzętu budowlanego
  • możliwość wydłużenia czasu prac ze względu na dojrzewanie mieszanki betonowej

 

  • rozwiązanie trwałe  i wytrzymałe
  • jest stosunkowo tanie  w porównaniu z szambami tworzywowymi
  • możliwość wykonania zbiornika na podstawie indywidualnego projektu

 

 

Zbiorniki tworzywowe


Zamiast decydować się na szamba betonowe można skorzystać z oferty producentów zbiorników plastikowych. Wykonywane są one z poliestrów, dzięki którym zawdzięczają swój niewielki ciężar i odporność na działanie wody. W związku z tym w przeciwieństwie do szamb betonowych zbiorniki plastikowe są stosunkowo lekkie. Nie pojawiają się zatem problemy dotyczące ich transportu i wbudowania. Producenci szamb plastikowych zapewniają o możliwości samodzielnego montażu, który przebiega zazwyczaj bezproblemowo. Nie ma konieczności angażowania ekipy fachowców. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz