Kanalizacja niskoszumowa w domu - instalacja

Jesteś tutaj:

Kanalizacja niskoszumowa w domu - instalacja

3,8/5 (4 ocen)

Przeszkadza Ci nieustanny szum poza domem? Przychodzisz, a w domu również nie znajdujesz spokoju? Zwróciłeś uwagę na akustykę wnętrza, ale co z kanalizacją? Kanalizacja niskoszumowa to sposób na pozbycie się nieprzyjemnych dla Twojego ucha dźwięków.
 

Komfort akustyczny
 

Prawidłowa akustyka w domu wiąże się z koncentracją na szeregu czynników, które wpływają na zachowanie tego rodzaju komfortu. Zwraca się zatem uwagę chociażby na akustykę przegród budowlanych. Jak często przeszkadza Ci to, co dzieje się za ścianą? Z pewnością każdy chce, aby jego wnętrze zapewniało mu prywatność i spokój.

Oprócz przegród budowlanych uwzględnia się także rolę okładzin czy systemów okiennych. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku systemów podłogowych. To właśnie dźwięki dochodzące z wyższej kondygnacji stają się przyczynami sporów i kłótni.

Jednak poza wymienianymi czynnikami należy zastanowić się także nad kanalizacją. Słyszalny szum nie tylko przeszkadza użytkownikom, ale również może doprowadzać do przenoszenia drgań na pozostałe elementy konstrukcji budynku.
 

Skąd bierze się hałas w kanalizacji?
 

Hałas w kanalizacji nie jest czymś nadzwyczajnym, aczkolwiek można go skutecznie zmniejszyć. Trzeba mieć na uwadze, że średni poziom hałasu instalacji kanalizacyjnej wynosi około 35 dB. W celu zrozumienia idei systemu kanalizacji niskoszumowej niezbędne okazuje się sprecyzowanie źródeł hałasu.

Powietrze

Jest niewątpliwie czynnikiem wpływającym znacząco na podwyższenie hałasu instalacji. W celu zmniejszenia powstającego hałasu warto zwrócić uwagę na większą gęstość materiałową poszczególnych elementów instalacji kanalizacyjnej.

Materiał

Drugim źródłem przyczyniającym się do przenoszenia drgań na ściany bądź stropy jest oczywiście materiał. To jemu zawdzięczasz słyszalne i dokuczające Ci dźwięki nazywane tzw. dźwiękami uderzeniowymi.


System niskoszumowy
 

Zredukowanie hałasu to podstawowe założenie instalacji niskoszumowych. O jak dużo? W przypadku systemów niskoszumowych poziom hałasu utrzymuje się na około 20 dB. Jak widać różnica w porównaniu z tradycyjnymi systemami kanalizacji jest znaczna.

Inwestycja w system niskoszumowy to inwestycja w akustykę budynku. Zaleca się, aby instalacje kanalizacji niskoszumowej planować już na etapie projektowym. Dzięki temu unikniesz trudności wykonawczych jak i stosunkowo wyższych kosztów. Stąd warto pomyśleć o systemie niskoszumowym wcześniej.

Głównymi materiałami, które stosuje się do wykonania elementów kanalizacji niskoszumowej są:
 

  • polipropylen,
  • olichlorek winylu.

Montaż kanalizacji

Montaż kanalizacji

Rury, kształtki, obejmy
 

Zarówno konstrukcja rur jak i kształtek systemów kanalizacji niskoszumowych jest konstrukcją warstwową. Zazwyczaj składa się z trzech warstw.

Warstwy:

I – jest warstwą zewnętrzną rury lub kształtki, gładka, charakteryzuje się odpornością na działanie czynników zewnętrznych.

II – jest warstwą środkową, to właśnie jej zadaniem jest zredukowanie powstającego hałasu, warstwa sztywna.

III – jest warstwą wewnętrzną, która podobnie jak warstwa zewnętrzna jest gładka, a oprócz tego odporna na wysokie temperatury. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz