Kanalizacja niskoszumowa w domu - instalacja

Jesteś tutaj:

Kanalizacja niskoszumowa w domu - instalacja

3,8/5 (4 ocen)

Średnice dostępnych rur i kształtek w omawianym systemie mieszczą się w przedziale 40÷160 mm. Warto zaznaczyć, że grubość ścianek uzależniona jest od średnicy (dla przykładu dn 40 – grubość 1,8 mm; dn 160 – grubość 4,9 mm).

Producenci oprócz roli rur i kształtek podkreślają rolę obejm. To właśnie one w systemach kanalizacji niskoszumowej wyposażone są w specjalne wkładki akustyczne – wkładki elastomerowe. Dzięki temu są w stanie skutecznie obniżyć poziom hałasu.

Warto zaznaczyć, że kanalizacja niskoszumowa może mieć zastosowanie w przypadku ścieków agresywnych, których pH wynosi: 2÷12.
 

Montaż
 

O tym jak ważne jest wcześniejsze zaplanowanie kanalizacji niskoszumowej wspominano już wcześniej. Trudności montażowe można zatem znacznie wyeliminować poprzez rozeznanie na rynku budowlanym już na etapie projektowym.

Zasadniczą czynnością wchodzącą w skład prac montażowych jest prawidłowe połączenie elementów instalacji. W związku z tym wykonanie połączeń wymaga zastosowania obcinarki, przeprowadzenia prostopadłego cięcia, frezowania. W praktycznym aspekcie prac uwzględnia się zmiany temperatury. Stąd rury muszą wystawać z kielicha.

Na ścianach przeprowadza się odcinkowy montaż. Wykorzystuje się oczywiście obejmy. Montaż wymaga zastosowania poziomicy. Warto zaznaczyć, ze obejma musi otwierać się niesymetrycznie, dzięki czemu zapewnia prawidłowe zamocowanie rur.


Cennik
 

Zastanawia Cię cena kanalizacji niskoszumowej? Powinieneś mieć na uwadze, że im większą rura ma średnicę oraz długość tym cena oczywiście większa. Ceny rur są zróżnicowane. Zaczynają się od ok. 10 zł/szt., a kończą ok. 330 zł/szt. Zróżnicowanie nie należy zatem do minimalnych, ale występują znaczne rozbieżności.

W przypadku kolanek uwzględnia się oczywiście kąt zakrzywienia (np. 15° dn 40 – 5 zł/szt.). Największe różnice cenowe występują w zakresie największych średnic.

Podobnie kształtowanie ceny wygląda dla trójników. Tutaj jednak pojawiają się mniejsze rozbieżności kątowe.

Cena mufy dwukielichowej lub przerwanej o dn 160 wynosi ok. 50 zł/szt.

Ceny obejmy znajdują się w przedziale 7÷65 zł/szt.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz