Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Jesteś tutaj:

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

2,5/5 (2 ocen)

Szukasz sposobu na poprawienie jakości powietrza w Twoim domu? Planujesz inwestycję w wentylację mechaniczną z odzyskiem  ciepła? Co powinieneś wiedzieć na jej temat?


Warto przypomnieć – czyli sposoby wentylacji


Wentylowanie domu dla nikogo nie jest obojętne. Wymiana ciepła nie powinna być zaburzona. Wentylacja przyczynia się do tworzenia wewnętrznego mikroklimatu. Dlatego też warto już o niej pomyśleć przed planowaną budową czy remontem.

Wentylacja grawitacyjna

• Zasada działania związana jest ściśle z panującą różnicą temperatur powietrza. Powietrze, które dostaje się do domu jest ogrzewane. Pokonuje zatem konkretną trasę od okna, poprzez pomieszczenia suche, aż do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności i usuwane jest przewodami wentylacyjnymi (widoczne w kuchniach czy łazienkach kratki wentylacyjne).

• Tak można przedstawić to w skrócie:

Etapy wędrówki powietrza w wentylacji grawitacyjnej

1. OKNO
2. GRZEJNIK
3. POMIESZCZENIA SUCHE
4. POMIESZCZENIA WILGOTNE
5. KOMIN WENTYLACYJNY

Wentylacja mechaniczna

• Wentylacja mechaniczna to wentylacja, która wymusza przepływ powietrza. Urządzeniem wymuszającym wędrówkę powietrza w Twoim domu jest wentylator. Transport ciepła nie musi wiązać się z całkowitą jego utratą. Można bowiem ciepło odzyskać, dzięki rekuperacji. Jest to rozwiązanie korzystne, ponieważ oszczędzamy energię. Stąd też w dobie domów energooszczędnych tak bardzo popularne.


Cechy rekuperatora


Rekuperator stanowi swoistego rodzaju centrum wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Nie oznacza to jednak, że wentylacja nie musi być wyposażona w kanały wentylacyjne. Jest wręcz przeciwnie, ponieważ instalacja wymaga projektu kanałów nawiewnych i wywiewnych.

Charakterystyka rekuperatorów:

• działanie rekuperatora opiera się na wykorzystaniu wentylatorów oraz wymiennika ciepła (krzyżowego lub przeciwprądowego),

• dzięki swojej budowie przyczynia się on do ogrzewania strumienia powietrza nawiewanego (nie jest ono mieszane ze strumieniem powietrza wywiewanego),

• rekuperatory są zróżnicowane pod względem siły tłoczenia powietrza (dostosowanej do przeznaczenia rekuperatora),

• sprawność rekuperatora wynosi przeważnie około 80%,

• najczęściej rekuperatory umiejscawiane są w kotłowniach lub pomieszczeniach gospodarczych (najlepiej, aby kierunek kanałów był jednostajny i zmieniany jedynie w miarę potrzeb),

• niebezpieczny dla działania rekuperatorów jest mróz, stąd też rekuperatory wyposażone są w systemy, które przeciwstawiają się powstawaniu pary wodnej na skutek szronu.

Wentylacja - instalacja

Planowanie


Decyzja o inwestycji w wentylację mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła nie powinna wiązać się z wykonaniem instalacji „na własną rękę”. Niezbędne będzie zatem zainwestowanie w projekt tego rodzaju instalacji oraz urządzenia, dzięki którym wentylacja będzie działała poprawnie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz