Rodzaje kominów - jak wybrać właściwy?

Jesteś tutaj:

Rodzaje kominów - jak wybrać właściwy?

3,6/5 (11 ocen)

Kominy odprowadzają z budynków spaliny lub zużyte powietrze. Działają dzięki ruchowi powietrza pod wpływem różnicy w gęstości chłodnego powietrza na zewnątrz budynku i gorących spalin, jakie trafiają do wewnątrz komina. Bez możliwości odprowadzania dymu, nie może funkcjonować żaden piec, kominek, ani żadna wentylacja. Kominy budowane są albo jako integralna część budynku, albo stanowią osobną konstrukcję. W artykule przybliżamy Państwu rodzaje kominów, jakie spotykamy w naszych domach oraz innych budynkach.


Cechy nowoczesnych kominów


Wraz z rozwojem technologii budowlanych, w budynkach zaczęto tradycyjne kominy zastępować nowoczesnymi systemami kominowymi (inaczej nazywanymi instalacjami kominowymi). Wynikało to przede wszystkim z dążenia do usprawnienia pracy kominów oraz ich kompatybilności z nowoczesnymi kotłami grzewczymi.

Tak oto systemy instalacje kominowe nowej generacji charakteryzują się między innymi trwałością, zmniejszonym oporem przepływu, znacznie lepszą izolacją termiczną, zmniejszonymi wymaganiami co do wielkości.

Jeśli chodzi o konkretną charakterystykę prawidłowo wybudowanego komina, to można o nim powiedzieć, że

- powinien mieć wewnętrzną powierzchnię jak najbardziej gładką, by optymalnie zmniejszyć opór,

- jego poprzeczny przekrój kołowy musi być odpowiednio dobrany do typu i mocy kotła,

- powinien być jak najlżejszy,

- najlepiej jest, kiedy ma budowę segmentową, bo to znacznie przyspiesza i ułatwia jego montaż,

- komin powinien być szczelny i dobrze izolowany termicznie,

- musi również być odporny na szkodliwe działanie związków wykropionych ze spalin.


Rodzaje kominów


Nie ma jednego podziału kominów, jakie spotykamy na budynkach prywatnych, instytucjach czy na budynkach przemysłowych i użytkowych. Specjaliści dzielą kominy na różne typy, w zależności od kryteriów, według jakich je sklasyfikujemy. Najczęściej spotyka się podział według konstrukcji obudowy, materiału, z jakiego powstaje, ze względu na pełnioną funkcję i typ odprowadzanych substancji oraz w zależności od miejsca, w jakim się znajduje. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym kategoriom podziałów.

Komin

Komin

Podział według typu obudowy kominów:

- Kominy jednowarstwowe – ich ścianki mają tylko jedną warstwę. Należą do nich np. kominy murowane, stalowe, cementowo-szamotowe.

- Kominy wielowarstwowe – w tym przypadku ściana komina zbudowana jest z kilku warstw. Dzieje się tak na przykład w kominach ze stali kwasoodpornej z izolacją zamkniętą w płaszczu osłonowym.

Podział ze względu na funkcję kominów:

- Dymowe – można je określić, jako tradycyjne. Przeznaczone są do odprowadzania spalin (zawierające oprócz tlenków gazowych, pyły, sadzę i parę wodną) z pieców i kominków opalanych paliwem stałym.

- Spalinowe – te kominy odprowadzają spaliny z palenisk gazowych oraz tych opalanych paliwem płynnym.

- Kominy wentylacyjne – ich zadaniem jest usuwanie z pomieszczeń zużytego i często zanieczyszczonego powietrza.

Typy kominów według materiału, z którego zostały zbudowane:

- Murowane – odprowadzają spaliny z prostych kotłów na węgiel i koks, otwartych kominków oraz tradycyjnych pieców i kuchni kaflowych.

- Betonowe -  sprawdzają się w przypadku systemów grzewczych opalanych olejem i paliwami stałymi typu węgiel, drewno, brykiet drzewny.

- Stalowe – są to specjalne rury umieszczane w obudowie z cegieł lub bloczków. Wykorzystuje się je do odprowadzania spalin z kotłów gazowych, kondensacyjnych i olejowych. Kominy stalowe mocowane są do ścian za pomocą specjalnie do tego przygotowanych obejm.

- Ceramiczne – zazwyczaj zbudowane są z wewnętrznego wkładu kamionkowego odpornego na kwas, a czasem z ceramiki szamotowej. Obudowuje się je lekkim betonem i warstwą izolacyjną. Kominy ceramiczne powstają najczęściej w nowobudowanych obiektach, rzadziej w modernizowanych budynkach.

Rodzaje kominów według ich umiejscowienia:

- Zewnętrzne – są budowane tuż przy ścianie zewnętrznej lub jako całkowicie wolnostojące konstrukcje.

- Wewnętrzne – umieszczane są wewnątrz ścian budynku. Na zewnątrz widoczny jest tylko ich końcowy odcinek. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz