Rodzaje kominów - jak wybrać właściwy?

Jesteś tutaj:

Rodzaje kominów - jak wybrać właściwy?

3,6/5 (11 ocen)

Wybór odpowiedniego komina


Jeśli stoicie Państwo przed wyborem komina, to należy wziąć pod uwagę kilka niezwykle ważnych czynników. Oto kilka wskazówek:

Typ i model komina najlepiej jest wybierać jak najwcześniej, a więc w połączeniu z projektowanym systemem ogrzewania czy wentylacji.

Zwróćmy uwagę na rodzaj kotła oraz jego parametry. Szczególnie istotne jest, czy mamy do czynienia z tzw. suchym trybem pracy komina, czy mokrym.

Należy również bacznie przyjrzeć się dokumentom technicznym (w tym kwestii aprobaty technicznej) oraz dokumentom zezwalającym na wprowadzenie danego wyrobu do obrotu (zwłaszcza deklaracji zgodności).

Komin zewnętrzny

Komin zewnętrzny

To jest ważne!


Dobrze dobrany, wybudowany i eksploatowany komin daje gwarancję bezpieczeństwa i oszczędności w zużyciu paliwa. Na prawidłowo funkcjonujący komin wpływ mają różne parametry. Na pewno istotny jest właściwy przekrój i wysokość komina, które zależą między innymi od mocy wkładu, efektywnej wysokości komina oraz rodzaju izolacji. Do jednego przewodu spalinowego można podłączyć tylko jedno urządzenie grzewcze, a efektywna wysokość komina powinna wynosić co najmniej 4 m.

Jeśli komin znajduje się w rejonie silnych wiatrów, na jego szczycie powinno umieścić się specjalistyczną nasadę kominową, która zapobiegnie wtłaczaniu dymu z powrotem do komina i innego typu zakłóceniom ciągu kominowego.

Nieprawidłowo wybrany, bądź źle postawiony komin może powodować sporo problemów. Między innymi naraża właścicieli na dodatkowe zużycie paliwa, zwiększone osadzanie się sadzy na ściankach. Może zaburzyć poprawne działanie systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza. Jeśli mamy do czynienia ze zbyt małym ciągiem komina, dym będzie cofał się do wewnątrz, a za duży ciąg znacznie przyspiesza spalanie paliwa.

Bezwzględnie należy przestrzegać regularnego przeglądu stanu komina oraz jego właściwego czyszczenia. Najlepiej wykonywać to 3-4 razy w roku.

Pamiętajmy, że z kominami nie ma żartów! Zagrożenie śmiertelnym zatruciem tlenkiem węgla jest realne i pod żadnym pozorem nie można tego lekceważyć.


Ceny kominów


Na cenę konkretnego komina wpływa wiele rzeczy. Poniżej podajemy średnie ceny poszczególnych rodzajów kominów.

- Kominy ceramiczne – 1500 – 10.000 zł

- Kominy stalowe – 700 – 5.000 zł

- Kominy murowane – 120 – 170 zł za 1 mb

- Kominy betonowe – 2.000 – 5.000 zł za 4 mb
 

Koniecznie zobacz