Czyszczenie i udrażnianie kanalizacji. Zbiór praktycznych porad

Jesteś tutaj:

Czyszczenie i udrażnianie kanalizacji. Zbiór praktycznych porad

3,4/5 (24 ocen)

Brak utrzymania instalacji kanalizacji w czystości przyczynia się do powstania wielu awarii. Chcąc temu zapobiec należy zapoznać się z możliwymi sposobami czyszczenia kanalizacji.


Co trzeba udrożnić?


Usługi czyszczenia kanalizacji odnoszą się zarówno do kanalizacji sanitarnej jak i kanalizacji deszczowej. Chodzi tutaj przede wszystkim o odcinki rurowe, ale także o studzienki, piony czy odpływy kanalizacyjne.

Pozbycie się zatorów czy osadów pozwala na przywrócenie sprawnego systemu odprowadzania ścieków oraz wód deszczowych.


Kiedy kanalizacja wymaga wyczyszczenia?


O regularności czyszczenia kanalizacji mówi się sporo. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym grozi brak należytego utrzymania.

Najczęściej skutkami nieczyszczonej kanalizacji są:

  • nadmierne odkładanie osadów i tłuszczów w kanalizacji
  • zmniejszenie drożności rur kanalizacyjnych – niewłaściwy spływ ścieków
  • możliwość cofnięcia ścieków znajdujących się w syfonach
  • niszczenie materiałów, z których wykonane są rury
  • wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów

 

Chcąc uniknąć tego rodzaju nieprawidłowości w funkcjonowaniu kanalizacji sanitarnej i deszczowej można podjąć samodzielne próby wyczyszczenia kanalizacji lub skorzystać z pomocy fachowców.


Szczególne zagrożenie dla kanalizacji


Kanalizacja sanitarna ma na celu odprowadzenie ścieków do odbiornika. Warto jednak tutaj podkreślić, że szczególnie niebezpieczne dla kanalizacji okazują się tłuszcze – roślinne i zwierzęce. Przyklejają się do ścianek rur, w związku z czym nie są odprowadzane w prawidłowy sposób.  Kolejnym przykładem są oczywiście włosy i mydła. Tworzą one kule zanieczyszczeń i brudu, przyczyniając się do utrudnionego przepływu ścieków. Podobnie wygląda to w przypadku piasku, ziemi czy nasion.

Zanim zdecydujesz się wylać tłuszcz, wyrzucić włosy lub nasiona do kanalizacji to jeszcze raz to sobie dokładnie przemyśl! Nie warto bez zastanowienia wrzucać wszystkiego do kanalizacji i później zastanawiać się jak ją udrożnić!

Udrożnianie kanalizacji ściekowej


Samodzielne czyszczenie kanalizacji

 

Sposób czyszczenia kanalizacji

Charakterystyka

Chemiczny

- przeznaczony głównie do rur wykonanych z PCW (niewskazany do rur żeliwnych)

- chemiczny sposób czyszczenia kanalizacji jest odpowiedni przede wszystkim do udrożnień zamknięć wodnych (zatory w dalszej części kanalizacji sanitarnej wymagają zastosowania preparatów biologicznych)

- zbyt częste używanie środków chemicznych może przyczynić się do uszkodzenia rur

- środki chemiczne produkowane są głównie na bazie zasady sodowej, która dzięki żrącemu działaniu rozpuszcza znajdujące się w kanalizacji sanitarnej resztki

- granulki bądź żele usuwają również nieprzyjemne zapachy, działają baterio- i grzybobójczo

- dawkowanie uzależnione jest od rodzaju przyboru sanitarnego (zlew, natrysk, miska ustępowa)

- ceny preparatów chemicznych zaczynają się od około 20 zł (zamiast zakupu gotowych środków można wykorzystać samodzielnie wykonany roztwór na bazie sody i octu)

Mechaniczny

- do udrożnienia rur kanalizacji sanitarnej z pewnością przydadzą się domowe przepychaczki (kosztują kilka zł)

- można zdecydować się także na zakup specjalnych przepychaczy mechanicznych wyposażonych w sprężynę z rdzeniem oraz odpowiednią końcówkę (służą one do czyszczenia odpływów zlewów, umywalek, pisuarów itp.), ceny zaczynają się od około 1500 zł

 

Zadanie dla ekipy fachowców


Owszem niekiedy wystarczy samodzielne wyczyszczenie rur kanalizacyjnych, ale gdy kilkukrotne próby nie przynoszą oczekiwanego rezultatu warto skorzystać z pomocy fachowców. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz