Czyszczenie kostki brukowej

Jesteś tutaj:

Czyszczenie kostki brukowej

3,1/5 (23 ocen)

Nawierzchnia z kostki brukowej jest trwała i doskonale się prezentuje, jeżeli jest należycie utrzymana w czystości. Jak sprawić, aby kostka brukowa zawsze prezentowała się efektownie?


Krótkie przypomnienie…


Kostka brukowa jest popularnym materiałem, z którego powszechnie wykonuje się nawierzchnie. Zazwyczaj kostkę brukową spotyka się jako nawierzchnię podjazdów, ścieżek, ale i chodników.

Nie zawsze jednak prezentuje się ona tak dobrze jak zaraz po jej ułożeniu. W dużym stopniu wygląd kostki brukowej, a także inne jej parametry uzależnione są od czynności konserwacyjnych i mających na celu utrzymanie kostki brukowej w czystości. Pozbawiona zanieczyszczeń kostka z pewnością będzie cieszyła oko przez lata.

Bez względu na kolor każda kostka brukowa wymaga cyklicznego czyszczenia. Zatem nie tylko jasne kolory kostki, ale również grafitowe odcienie będą wymagały troski. Kiedy i od jakich czynności zacząć?


Kiedy?


Estetyczny wygląd kostki brukowej to nie jest wyłącznie kwestia związana z jej ułożeniem czy jakością materiału, z którego kostka została wykonana. Wielu nie zdaje sobie z pewnością sprawy, że kostkę brukową można, a wręcz trzeba poddawać zabiegom czyszczącym.

Warto zaznaczyć, że przeważnie kostkę brukową czyści się 1 lub 2 razy w ciągu roku. Cykliczność czyszczenia kostki brukowej zależy od kilku czynników.

Do najczęściej wymienianych czynników kształtujących konieczność czyszczenia kostki brukowej zalicza się:

  • rodzaj kostki brukowej (np. granitowa, betonowa)
  • wpływ opadów atmosferycznych, promieni UV i innych czynników biologicznych takich jak chociażby narastanie mchów
  • wpływ zanieczyszczającego działania opon samochodowych czy olejów silnikowych

Ze względu na to, że kostkę brukową układa się zarówno na ścieżkach jak i parkingach wpływ czynników zanieczyszczających kostkę brukową jest oczywiście zróżnicowany. Stąd też odstępy czasowe pomiędzy kolejnymi czyszczeniami nie zawsze są takie same.

Na podstawie powyższych czynników można śmiało zauważyć, że kostka brukowa spełniająca rolę nawierzchni parkingu czy podjazdu będzie w znacznie większym stopniu narażona na zabrudzenie oponami samochodowymi czy olejem silnikowym niż nawierzchnia ogrodowej ścieżki. W praktyce zaznacza się, że szczególnej troski o czystość wymaga kostka betonowa. Znacznie mniejsze wymagania w tym zakresie stawia oczywiście kostka granitowa. Jednak w przypadku kostki granitowej częściej pojawiają się mchy czy trawy, które trzeba systematycznie usuwać, nie doprowadzając do ich rozrostu.


Mech na kostce brukowej - częsty problem

Mech na kostce brukowej - częsty problem

Samodzielne dbanie o czystość


Czyszczenie kostki brukowej nie jest na tyle trudne, aby tej czynności nie można było przeprowadzić samodzielnie. Zacząć należałoby od zakupu szczotki. Na rynku dostępne są już specjalne szczotki do czyszczenia bruku, których budowa zapewnia komfortowe korzystanie z nich w pozycji stojącej. Dzięki szczotkom sprawnie usuwa się mech i chwasty, dzięki czemu kostka brukowa odzyskuje swój dawny wygląd. Czyszczenie kostki brukowej za pomocą przeznaczonej do tego szczotki jest szczególnie popularne na prywatnych posesjach, ponieważ nawierzchnia nie zajmuje zazwyczaj tyle powierzchni, co w przypadku nawierzchni, które narażone są na publiczne użytkowanie.

W zakres prac, których celem jest usunięcie zanieczyszczeń, wchodzi oczywiście także samo mycie. Zazwyczaj korzysta się tutaj z myjek wysokociśnieniowych. Ciśnienie wody jest niezwykle pomocne, ponieważ trudne do wyczyszczenia szczotkę miejsca nie stanowią problemu. Warto podkreślić, że chodzi tutaj także o głębokość zabrudzeń. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz