Schody ogrodowe - funkcjonalne i estetyczne

Jesteś tutaj:

Schody ogrodowe - funkcjonalne i estetyczne

3,4/5 (24 ocen)

Schody w ogrodzie domu mieszkalnego to sposób nie tylko na zagospodarowanie nierównego terenu na działce i wyrównanie poziomu terenu, ale również element nadający charakteru naszej posesji. Decydując się na schody ogrodowe, warto pamiętać, że powinny one współgrać z resztą otoczenia wokół naszego mieszkania. Wśród szerokiej gamy materiałów i sposobów wykonania, należy wybrać te, które stworzą spójną całość pod względem faktury, kształtu i koloru oraz będą stylowo zdobić ogród. Najważniejsze jednak jest to, aby schody zostały zaprojektowane i wykonane poprawnie, służąc nam przez lata.
Wygoda i bezpieczeństwo

Projektując schody, szczególną uwagę należy zwrócić na ich stopnie. Komfort poruszania się zapewni ich odpowiednio dobrana wysokość i głębokość. Najwygodniejsze są schody o stopniach w granicach 14−16 cm wysokości. Głębokość stopnia powinna być dopasowana do stopy dorosłego człowieka, dlatego nie powinna być mniejsza niż 30 cm i nie przekraczać 50 cm, ponieważ wymusi to duże i nienaturalne kroki. Wymiary stopni powinny spełniać następujący warunek:

2h+t = 61-65 cm,

gdzie h jest wysokością stopnia, t – jego szerokością, a 61-65 cm odpowiada długości jednego kroku. Zachowanie powyższych wyznaczników umożliwi komfort i stały rytm wchodzenia i schodzenia, bez „plątania się” nóg.

Szerokość stopni schodowych w ogrodzie nie powinna być mniejsza niż 80 cm. W przypadku, gdy chcemy, aby mogły swobodnie się po nich poruszać dwie osoby, należy je poszerzyć do 120 cm.

Schody ogrodowe

Schody ogrodowe


Materiały


Materiał, z którego wykonamy schody ogrodowe, należy dobrać indywidualnie do otoczenia wokół naszego domu. Warto również zwrócić uwagę na trwałość materiałów i ich funkcjonalność. Najlepiej sprawdzi się kamień, beton i cegła klinkierowa.

Kostka brukowa

Kostka brukowa wykorzystywana jest do budowy podjazdów garażowych i ścieżek w ogrodzie. Idealnie sprawdzi się też jako materiał do wykonania schodów ogrodowych. Betonowe kostki brukowe cechują się dużą odpornością na obciążenia mechaniczne. Dostępne są w różnych kolorach i strukturach, co pozwala na stworzenie niepowtarzalnej kompozycji. Dodatkowym atutem są ich konkurencyjne ceny w porównaniu do pozostałych materiałów. Kostki z kamienia naturalnego wyrabiane są z granitu i bazaltu, dzięki czemu są trwałe i nie nasiąkają wodą. Grubość kostki do budowy schodów ogrodowych powinna wynosić 4−6 cm.

Płyty chodnikowe

Płyty chodnikowe z betonu lub kamienia naturalnego, podobnie jak kostka brukowa, cieszą się popularnością ze względu na swoją cenę i szeroki wybór kolorów i struktur.

Schody ogrodowe

Schody ogrodowe

Cegła klinkierowa

Cegła klinkierowa, ze względu na swoją trwałość oraz niezbyt śliską powierzchnię, polecana jest do budowy schodów w terenie. Łatwo ją dopasować do materiałów z których zostaną wykonane inne elementy schodów lub które zostały już wykorzystane w otoczeniu wokół domu. Połączyć ją można zarówno z kamieniem naturalnym, betonem czy drewnem. Schody da się także wykonać ze zwykłej cegły. Będą korzystniejsze finansowo, ale niestety mniej trwałe, ze względu na nasiąkanie cegły wodą i jej murszenie.

Naturalne materiały

Oryginalność naszym schodom ogrodowym nadamy, używając do ich wykonania kamieni polnych lub drewna. W pierwszym przypadku należy jednak pamiętać, że kamienie muszą mieć przynajmniej jedną płaską płaszczyznę. W tym celu możemy wykorzystać kamienie umiejętnie rozłupane lub pochodzące z rozbiórki. Powierzchnia schodów z drewna zaś po deszczu staje się śliska i cechuje się mniejszą trwałością niż pozostałe materiały.

Schody w ogrodzie

Schody w ogrodzie

Wykonanie


Jeżeli grunt na którym mają powstać schody został utworzony sztucznie, należy go zgęścić poprzez mechaniczne lub ręczne ubicie. Teren naturalny, nienaruszony, jest od razu gotowy do dalszych prac. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz