Schody zewnętrzne - budowa i funkcjonalność

Jesteś tutaj:

Schody zewnętrzne - budowa i funkcjonalność

3,4/5 (98 ocen)

Schody stanowią jeden z głównych elementów konstrukcyjnych budynku. Powinny być tak zaprojektowane, aby umożliwiły przeniesienie obciążeń oraz zapewniły bezpieczne i wygodne przejście pomiędzy poziomami.  Jednak  w przypadku schodów zewnętrznych dochodzą również warunki atmosferyczne. Jak zatem budować schody zewnętrzne i z jakich materiałów, aby wejście do domu było funkcjonalne, a równocześnie stanowiło naszą wizytówkę?


Koncepcja projektowa


Już na etapie projektowania należy dopasować schody do budynku. Przede wszystkim chodzi tutaj o odpowiednie zwymiarowanie elementów składowych. Podstawowe wytyczne techniczne dla budynków jednorodzinnych przedstawiamy poniżej:

• Stopień –  min. szerokość 0,3 m ,
                 max. wysokość 0,19 m,
                 max. liczba stopni w jednym biegu - 10.

• Bieg (połączone ze sobą stopnie) – min. szerokość użytkowa 0,8 m.

• Spocznik – min. szerokość użytkowa 0,8 m.

• Szerokość użytkowa schodów – min. 1,2 m.

Wymiary stopni powinny być dopasowane do wielkości stopy ludzkiej oraz długości kroku. Przykładowo: schody są bardzo wygodne, gdy szerokość stopnia wynosi 32,0 cm, a wysokość 15,0 cm. Należy pamiętać, że wszystkie stopnie schodów po wykończeniu muszą być takie same.

Schody zewnętrzne nie opierają się bezpośrednio na gruncie, ale są posadowione przeważnie na osobnym fundamencie. Zgodnie z zasadami fundamentowania spód fundamentu znajduje się poniżej granicy przemarzania gruntu. Dlaczego? Ponieważ zamarzanie gruntu powodować może niebezpieczne dla zachwiania stateczności konstrukcji wysadziny.

Schody zewnętrzne

Schody zewnętrzne

Rodzaje schodów zewnętrznych


Nachylenie

Ze względu na narażenie działaniem deszczu czy śniegu uwzględnia się  nachylenie, które musi zapewnić spływ wody ze schodów (spadek 1-2%). Kąt nachylenia określa nam rodzaj schodów:

• łagodne (<30°);

• normalne (30°-35°);

• strome (35°-45°).

Schody zewnętrzne wejściowe mają najczęściej nachylenie łagodne lub normalne.


Konstrukcja

To jedno z najważniejszych kryteriów podziału. Tworzy zarówno sam schemat statyczny i pracę konstrukcji, jak i wygląd schodów. Rozróżnia się schody z biegami wspornikowymi  („wysoki parter”) lub płytowymi, a także ze stopniami wolnopodpartymi na belkach policzkowych (lub belce policzkowej i ścianie). Przy współpracy z projektantem możemy wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

Kierunek wchodzenia

Schody umożliwiają przemieszczanie się i ze względu na kierunek wchodzenia dzielimy je na: proste, lewoskrętne i prawoskrętne. Wybór tych odpowiednich uzależniony jest od miejsca, w którym będą zlokalizowane. Chodzi tutaj o łatwość przemieszczania się oraz o wizualną kompozycję z obiektem budowlanym.

Schody zewnętrzne

Schody zewnętrzne

Układ, kształt i liczba biegów

Najbardziej popularnymi biegami są biegi proste, kiedy kierunek wchodzenia nie ulega zmianie. Kiedy kierunek wchodzenia ulega skręcaniu mamy do czynienia ze schodami łamanymi. Ponadto występują jeszcze schody powrotne, gdy kierunek wchodzenia zawraca o 180° i zabiegowe, w których projektuje się tzw. stopnie zabiegowe. Tworzy się również biegi kręcone, które są rozwiązane na kwadratowym, wielobocznym lub okrągłym rzucie poziomym, a także biegi wachlarzowe oraz rozdzielne.

W przypadku budynków jednorodzinnych schody zewnętrzne są najczęściej jednobiegowe. Tego typu rozwiązanie umożliwia wyeksponowanie wejścia głównego czy wejścia na taras. Jednak to nie oznacza, że nie mogą być dwu- czy wielobiegowe. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz