Schody kręcone - alternatywa przy braku miejsca

Jesteś tutaj:

Schody kręcone - alternatywa przy braku miejsca

3,1/5 (77 ocen)

Schody kręcone lub inaczej nazywane krętymi albo spiralnymi są opcją w tych przestrzeniach, gdzie brakuje miejsca na inny typ. Mimo, że bywają modele bardzo atrakcyjnie zaprojektowane, to jednak tego rodzaju schody nie należą do wygodnych, ale czasem nie ma innego wyjścia i trzeba pójść na przysłowiowy kompromis. Zobaczmy, co da się „wycisnąć” z wewnętrznych schodów kręconych.


Od strony technicznej


Ze względu na to, że na bardzo małej przestrzeni trzeba umieścić sporo stopni, schody spiralne w przeważającej mierze są strome, niewygodne i dość niebezpieczne. Aby się po nich wspinać lub schodzić, należy włożyć więcej wysiłku i koncentracji, niż w przypadku innych schodów.

Schody kręte najczęściej mają średnicę mieszcząca się pomiędzy 130 – 200 cm, ale bywają i takie przypadki, gdy jest ona jeszcze mniejsza. Czasem by zyskać trochę miejsca na ruch, schody kręcone powstają nie na rzucie okręgu, ale kwadratu.

Stopnie schodów kręconych mają kształt trójkątny. Przymocowane są do ściany nośnej otaczającej schody lub (częściej) do słupa umieszczonego po środku otworu w stropie. Taki słup podtrzymujący schody produkowany jest z drewna, stali lub zostaje wymurowany. W przypadku słupów drewnianego i murowanego, stopnie schodów mogą być w nie wpuszczone, co sprawia, cała konstrukcja staje się znacznie stabilniejsza.

Stopnie w schodach kręconych mają kształt trójkątny, mocuje się je poprzez osadzenie na słupie, umieszczonym po środku otworu w stropie. Słup może być stalowy, drewniany lub murowany. Słupy drewniane i murowane dają możliwość wpuszczenia weń stopni. Najwyższy stopień schodów kręconych znajduje się na poziomie górnej kondygnacji i jest wycinkiem kształtu otworu.

Jeśli chodzi o montaż tego typu schodów, to polega on na odpowiednim umocowaniu słupa i montowaniu wokół niego (od najniższej kondygnacji) kolejnych stopni. Należy przy tym uważać, aby każdy następny stopień był jednakowo przesunięty wobec poprzedniego.

Schody kręcone

Schody kręcone

Estetyka


Schody spiralne produkowane są w bardzo bogatej gamie modeli. Można wybierać spośród wersji drewnianych, metalowych lub murowanych i kamiennych. Projektanci dbają, by mniejszą wygodę tych schodów zrekompensować efektownym wyglądem. Dlatego schody kręcone występują w różnych opcjach pod względem funkcjonalności, koloru i stylu. Można dobrać odpowiednie do domu, apartamentu, do biura, firmy, fabryki i wielu innych pomieszczeń.


Te, które mają spełniać wymogi reprezentacyjne, bo staną się częścią salonu lub biura, mają odpowiednio zaprojektowane stopnie i balustrady, gdyż to one rzucają się w oczy najbardziej. Tak więc znajdziemy schody bogato zdobione, ale również minimalistyczne, których urok polega na sprowadzeniu do minimum materiałów niezbędnych do ich powstania.

Schody spiralne

Schody spiralne czytaj dalej...

Koniecznie zobacz