Metalowe schody wewnętrzne - nowoczesny trend

Jesteś tutaj:

Metalowe schody wewnętrzne - nowoczesny trend

3,4/5 (17 ocen)

Schody metalowe wewnętrzne dość prężnie wypierają popularne schody drewniane. Zasadniczym powodem tego zjawiska są nowoczesne trendy w architekturze wnętrz. Stal, która jest tu najczęściej wykorzystywana, robi duże wrażenie swoją surowością, a jej możliwości związane z obróbką i kształtowaniem są właściwie nieograniczone. Dlatego projektanci prześcigają się w coraz to bardziej oryginalnych, wręcz awangardowych propozycjach.


Schody stalowe


Jak już wspomnieliśmy, najczęściej wykorzystywanym metalem jest w tym przypadku stal i to stal kwasoodporna. Obok niej bywają schody ze stali nierdzewnej oraz aluminium, ale żadne z nich nie cieszy się tak dużą trwałością, jak stal kwasoodporna. Doskonale prezentuje się nawet po wielu latach użytkowania.

Częstym i efektownym rozwiązaniem jest połączenie stalowej konstrukcji schodów ze stopniami wykonanymi z innych materiałów, na przykład z drewna i szkła. Kiedy przejrzy się różne projekty schodów ze stali, dojdzie się do wniosku, że można je wykorzystywać nie tylko w nowoczesnych wnętrzach. Jest wiele takich rozwiązań, które świetnie wkomponują się w aranżacje tradycyjne. Dlatego nie należy z góry odrzucać oferty schodów metalowych, ale raczej z uwagą przyjrzeć się, jakie duże możliwości tkwią w tych projektach.


Zalety schodów z metalu


Tego rodzaju schodom nie można odmówić kilku istotnych atutów:

- solidności i wytrzymałości,

- trwałości,

- wizualnej lekkości,

- dużych możliwości w kształtowaniu i łączeniu z innymi materiałami,

- mogą zajmować naprawdę niedużo miejsca,

- szybkie wykonanie i nieskomplikowany montaż.

 

Żeby oddać sprawiedliwość, wypada również napomknąć o wadach takich schodów. Wymienia się pośród nich fakt, iż są niemiłe (zimne) w dotyku, podczas pożaru szybko się nagrzewają i odkształcają, są mało sprężyste, co powoduje, że szybciej się na nich męczy, a przedmioty łatwiej się rozbijają.

Schody metalowe

Schody metalowe

Montowanie schodów metalowych


Schody z metalu montuje się na kilka sposobów. Do najtrwalszych należą te, które są spawane. Są one zawsze mocowane przez wykwalifikowaną ekipę. Zazwyczaj schody metalowe powstają jeszcze na etapie stanu surowego budynku. Dlatego znacznie wcześniej trzeba zaplanować i zaprojektować, gdzie i jakie schody zostaną zamontowane. Na rynku jest również bogata oferta schodów modułowych, które można złożyć i przymocować samemu, ale pod warunkiem, że mamy pewne predyspozycje i doświadczenie. Jeśli nie, lepiej to zadanie powierzyć fachowcom. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz