Schody półkowe, wspornikowe - konstrukcja i charakterystyka

Jesteś tutaj:

Schody półkowe, wspornikowe - konstrukcja i charakterystyka

3,2/5 (221 ocen)

Konstrukcja schodów determinuje nie tylko sposób montażu, ale także późniejszą estetykę wykończenia. Za nowoczesne, lekkie rozwiązania uważa się schody wspornikowe, określane także mianem półkowych. Co wyróżnia je na tle innych rodzajów konstrukcji?


Budowa


Obok schodów półkowych z pewnością nie można przejść obojętnie. Ich budowa  opiera się na widocznych dla użytkowników stopniach, które odmieniają dotychczasowe postrzeganie typowych konstrukcji.

Warto zaznaczyć już na samym początku, że schody półkowe stawiają określone wymagania ścianie (min. 24 cm). Niestety nie każda ściana jest w stanie je spełnić, co stanowi niejako ograniczenie w zastosowaniu schodów wspornikowych.  Wewnątrz ściany umieszcza się belkę, do której montuje się poszczególne stopnie. Jednostronny montaż pozwala na wydobycie oryginalności z tego rodzaju schodów.

Belki wykonuje się z żelbetu lub ze stali. Najczęściej zamontowanie stopni odbywa się na placu budowy, ale można skorzystać także z zakupu gotowej konstrukcji.


Wymiary stopni


Schody wspornikowe muszą być zaprojektowane zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. Kwestią kluczową jest tutaj zaplanowanie nie tylko belki, ale również wymiarów stopni. Trzeba uwzględnić jednostronne zamocowanie, które przyczynia się do ograniczenia wymiarów schodów. Zaleca się, aby maksymalna szerokość stopni wystających poza lico ściany wynosiła 120 cm. Stopnie mają zazwyczaj 8 lub 10 cm grubości. Chociaż niektórzy producenci oferują także stopnie o grubości 5 cm.

Schody wspornikowe są projektowane na obliczeniowy ciężar 300 lub 400 kg. Także pomimo optycznego wrażenia niestabilnej konstrukcji schody przenoszą określone obciążenia, a wszystko po to, żeby zostały dopuszczone do użytkowania.


Schody drewniane


Drewniane stopnie wystające poza lico ściany niewątpliwie są oryginalną i zjawiskową propozycją. Połączenie naturalnego materiału i nietypowego rozwiązania staje się wręcz czymś pożądanym w nowoczesnych wnętrzach. Takie schody stają się zatem oryginalnym pomysłem na aranżację. Brak ciężkich policzków i podstopni odmienia dotychczasowe postrzeganie schodów drewnianych. Chcąc je wyeksponować bardzo często stopnie wykonuje się z ciemnych gatunków drewna, dzięki czemu doskonale kontrastują z jasną ścianą.

Przykładem drewna wykorzystywanego do wykonania stopni schodów półkowych jest drewno dębowe. Przeważnie stopnie schodów stanowią uzupełnienie dębowej podłogi, dzięki czemu harmonijna całość powiększa przestrzeń.

Stopnie wykonuje się również z drewna bukowego czy jesionowego. Popularnością cieszą się także wytrzymałe gatunki drewna egzotycznego (sapeli, teak indonezyjski, merbau, wenge, orzech amerykański).


Schody szklane


Być może mniej przytulne we wnętrzu, aczkolwiek jeszcze bardziej lekkie i eleganckie są oczywiście schody półkowe szklane. Stopnie osadza się przeważnie na zamocowanej do ściany belce stalowej. Do wyprodukowania stopni wykorzystuje się tzw. szkło typu float. Poddaje się je barwieniu, a następnie laminowaniu. Szklane stopnie są niczym innym jak sklejonymi taflami szkła.

Grubość stopni szklanych jest przeważnie mniejsza od propozycji drewnianych. W tym przypadku mieści się ona w przedziale 3-6 cm (przykładowo: skleja się 3 warstwy szkła float o grubości 1,2 cm). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz