Schody żelbetowe - konstrukcje, zalety i wady

Jesteś tutaj:

Schody żelbetowe - konstrukcje, zalety i wady

3,4/5 (47 ocen)

Interesują Cię trwałe schody wymagające stosunkowo niskich nakładów finansowych? Proponujemy Ci schody żelbetowe, które cieszą się pozytywnymi opiniami w budownictwie jednorodzinnym. Jaki rodzaj schodów żelbetowych wybrać? W artykule zestawiono typowe podejścia konstrukcyjne i wykonawcze.
 

Rozwiązania konstrukcyjne
 

Zazwyczaj konstrukcje schodów żelbetowych można ograniczyć do trzech podstawowych rozwiązań. Ich skróconą charakterystykę przedstawiono poniżej, prezentując sposoby osadzenia oraz elementy nośne.
 

  • Konstrukcja płytowa


Schody żelbetowe wykonane jako płytowe są przeważnie schodami jednobiegowymi. Jednak jeżeli wystąpią znaczne wysokości projektuje się je jako dwubiegowe. W celu przypomnienia: w domach jednorodzinnych 17 stopni jest maksymalną liczbą stopni w jednym biegu schodów (wygodna w użytkowaniu wysokość stopnia to 16 cm). Stąd schody żelbetowe płytowe najczęściej tworzą jeden wygodny i prosty pod względem wykonawczym bieg.

Konstrukcja płytowa oznacza, że podstawowym elementem nośnym w tego typu schodach będzie płyta. Chodzi tutaj o płytę biegową oraz płytę spocznikową. Warto zwrócić uwagę na podparcie płyty biegowej. Powinno być ono obustronne, zarówno z góry jak i z dołu (np. podłoga – ściana). Małe rozpiętości schodów warunkują mniejszą grubość płyty. Przeważnie grubość płyty nośnej w praktyce wynosi 14 cm.


  • Konstrukcja policzkowa

 

Policzkowe schody żelbetowe to doskonała propozycja dla Ciebie, jeżeli zdecydowałeś się na schody kręcone lub ażurowe. Konstrukcja policzkowa z pewnością sprawdzi się w tym rozwiązaniu i ozdobi Twój salon. Musisz jednak pamiętać, że schody kręcone czy ażurowe najlepiej prezentują się w otwartych przestrzeniach. Nie ma tutaj standardowej dla wielu domów jednorodzinnych klatki schodowej.

Konstrukcję nośną stanowią oczywiście belki policzkowe. Mogą być one ukryte w ścianie lub bezpośrednio do niej przylegać. Konstrukcja policzkowa schodów żelbetowych będzie korzystna ze względu na możliwość zwiększenia rozpiętości i przejęcia większych obciążeń.
 

  • Konstrukcja wspornikowa


Jeżeli zależy Ci na niewielkiej powierzchni zabudowy to nie powinieneś się zastanawiać i wybrać schody wspornikowe. Żelbetowe schody wspornikowe są popularne głównie ze względu na powierzchnię, którą zajmują. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzają się pod względem estetycznym. Często to właśnie one zdobią nowoczesne wnętrza.

Stopnie w żelbetowych schodach wspornikowych są przeważnie pojedynczo i jednostronnie osadzane w ścianie. Choć istnieje również możliwość wykonania schodów dwuwspornikowych. Najczęściej konstrukcja wspornikowa montowana jest w ścianie nośnej, a głębokość osadzenia stopni wynosi około 20 cm.

Schody żelbetowe

Schody żelbetowe

Rozwiązania wykonawcze
 

Oprócz proponowanych konstrukcji schodów żelbetowych masz możliwość podjęcia decyzji w zakresie technologii ich wykonania. Monolityczne czy prefabrykowane?
 

  • Monolityczne


Układania mieszanki betonowej nie można rozpocząć przed wcześniejszym wykonaniem deskowania. Betonowanie monolitycznych schodów żelbetowych rozpoczyna się od dołu, dochodząc do wyższych partii schodów. Ważna jest także klasa betonu. Beton powinien być klasy C16/20 lub C20/25. Ponadto konsystencja mieszanki betonowej powinna być płynna. Do zagęszczania wykorzystuje się łopaty. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz