Schody żelbetowe - konstrukcje, zalety i wady

Jesteś tutaj:

Schody żelbetowe - konstrukcje, zalety i wady

3,4/5 (47 ocen)

Zacieranie na gładko można rozpocząć dopiero po lekkim związaniu betonu. Trzeba pamiętać,  że przez około 3 dni schody muszą być wyłączone z użytku. Samo deskowanie ściąga się po około 2 tygodniach. Po upływie 4 tygodni schody nadają się do użytku i działaniu pełnego obciążenia, uwzględnionego oczywiście już na etapie prac projektowych.
 

  • Prefabrykowane


Przez stosunkowo długi okres dojrzewania mieszanki betonowej w wielu przypadkach w budynkach jednorodzinnych (ale nie tylko) wykonuje się schody żelbetowe prefabrykowane. Prefabrykacja może być drobnowymiarowa lub wielkowymiarowa.

W pierwszym przypadku prefabrykacja odnosi się do prefabrykatów o stosunkowo małych wymiarach. Prefabrykatami drobnowymiarowymi mogą być stopnie wspornikowe. W związku z czym tego rodzaju prefabrykacja dotyczy schodów wspornikowych. Układanie stopni może odbywać się na dwa sposoby – na zaprawie lub na sucho. Ważne jest, aby wypełnić szczeliny w otoczeniu stopni zaprawą cementową. Ponadto płyty spocznikowe mogą być wspornikowe lub wolnopodparte.
Prefabrykaty wielkowymiarowe w postaci płyt biegowych i spocznikowych znajdują zastosowanie, gdy wysokość kondygnacji przekracza 2,5 m.

Schody żelbetowe

Schody żelbetowe

Zalety
 

W zakresie krótkiego podsumowania warto uwydatnić zalety schodów żelbetowych. Dlaczego warto się zdecydować? Ponieważ schody żelbetowe są niezwykle przydatne podczas procesu budowania Twojego domu. Ponadto wykazują odporność przeciwpożarową. Należy podkreślić, że konstrukcja schodów żelbetowych zapewnia stosunkowo ciche użytkowanie w porównaniu z innymi rozwiązaniami materiałowymi.

Zróżnicowanie schodów żelbetowych pod względem konstrukcyjnym daje szereg możliwości jeżeli chodzi o sposoby i materiały ich wykończenia. Stopnie można wykończyć nie tylko tradycyjnym drewnem, ale także eleganckimi płytami marmurowymi czy szkłem. Dzięki temu wnętrze nabierze nowych barw.


Wady
 

Chociaż tyle zalet odnosi się do schodów żelbetowych trzeba spojrzeć na nie krytycznym okiem eksperta. Przede wszystkim w przypadku pojawienia się jakichkolwiek błędów projektowych powstaną znaczne odchylenia. Stąd tak istotny jest dokładny projekt. Ponadto demontaż schodów żelbetowych jest pracochłonny, dlatego nie bez przyczyny należą do trwałych schodów.

Biorąc pod uwagę ich wygląd może jest w większości przypadków określany mianem „ciężkiego”(„lekki wygląd” – np. schody drewniane). Skomplikowane schody żelbetowe zabiegowe lub kręte są drogie.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz