Czy warto wybrać schody ażurowe?

Jesteś tutaj:

Czy warto wybrać schody ażurowe?

3,3/5 (26 ocen)

Spełniają nie tylko rolę połączenia kondygnacji, ale i znacząco wpływają na charakter Twojego wnętrza. Mowa oczywiście o schodach. Dzięki nim możesz odmienić przestrzeń i ukształtować ją na nowo. W ostatnim czasie to właśnie schody ażurowe są chętniej wybierane niż schody pełne. Dlaczego?


Bez przednóżków


Ażurowość jak sama nazwa wskazuje odnosi się do braku elementów schodów nazywanych przednóżkami. Znane są one także jako podstopnice.

Dzięki pozbawieniu konstrukcji tego rodzaju elementów składowych pojawiają się w schodach prześwity. To właśnie one przyczyniają się do odbioru konstrukcji schodów jako lekkiej, niemasywnej. Brak podstopnic przyczynia się do oryginalnego doświetlania holu czy salonu. Schody są zatem znakomitym ozdobnikiem wnętrz, urozmaicając je w pełni. Nie tylko wypełniają przestrzeń, ale przede wszystkim są jej integralną częścią.

Nie może w związku z tym zaskakiwać fakt, że schody ażurowe są coraz częściej wybierane zarówno przez młode jak i starsze pokolenia. W każdym z pokoleń schody ażurowe wzbudzają bowiem podobne „odczucia przejrzystości”.


Konstrukcja nośna


Niezbędne w przypadku każdego rodzaju schodów jest zapewnienie im należytej nośności. Dlatego też rola konstrukcji nośnej z pewnością nie może być pominięta, a wręcz przeciwnie.

Podkreślenia wymaga fakt, że każdy kto zdecydował się na schody ażurowe lub dopiero je planuje powinien starannie przemyśleć kwestię konstrukcji nośnej wraz z projektantem i wykonawcą schodów ażurowych.

W chwili obecnej popularnym rozwiązaniem stało się inwestowanie w modułowe schody, dzięki którym oszczędza się sporo miejsca. W takich przypadkach konstrukcje nośne wykonywane są z żeliwnych elementów, z którymi współpracują drewniane stopnice. Producenci zazwyczaj proponują balustrady ze stali nierdzewnej. Połączenie tak zróżnicowanych materiałów ma swój urok i doskonale komponuje się z większością wnętrz.


Drewniane


Lekkość, piękno i ekologia to jedne z głównych cech, które odnoszą się bezpośrednio do schodów wykonanych w pełni jako drewniane. Drewno nadaje pomieszczeniom naturalnego charakteru, przez co zjednuje sobie szereg sympatyków.

Ażurowe schody drewniane są niewątpliwym liderem na rynku producentów schodów ażurowych. Wynika to także z faktu, że istnieje możliwość wyboru gatunku drewna, dzięki któremu klienci są w stanie dopełnić wnętrze przez montaż schodów ażurowych drewnianych. Drewno nie stanowi zatem barier, a wręcz odwrotnie – szereg dostępnych ofert producentów.

Schody ażurowe

Schody ażurowe

Metalowe


Skoro schody ażurowe mogą być w pełni drewniane to mogą być również wykonane w pełni jako schody metalowe. Schody metalowe nie nadają się jednak do każdego wnętrza, przez co z trzech wymienionych propozycji znajdują one najmniejsze grono zwolenników. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz