Czy warto wybrać schody ażurowe?

Jesteś tutaj:

Czy warto wybrać schody ażurowe?

3,3/5 (25 ocen)

Schody ażurowe metalowe to przede wszystkim dopełnienie nowoczesnych wnętrz, których użytkownicy nastawieni są na typowy dla nowoczesności minimalizm. Z pewnością schody metalowe prezentują się znacznie bardziej surowo niż schody ażurowe drewniane. Oprócz tego wywołują skojarzenia związane z zimną powierzchnią.

Zapamiętaj!

Schody metalowe doskonale komponują się z przeszkleniami. Od tego jaką farbą pokryjesz ściany i z jakich materiałów wykonasz podłogę będzie uzależnione to, czy metalowe schody ażurowe wywołają tzw. „zimne skojarzenia”.

Schody ażurowe

Schody ażurowe

Schody policzkowe


Zazwyczaj schodami ażurowymi są schody policzkowe. Grubość belki policzkowej nie przekracza 6 cm. Schody policzkowe mogą być wykonane jako proste bądź zabiegowe ( w tzw. układzie U).

Schody policzkowe doskonale wpasowują się do wnęki i sprawiają wrażenie przenośnych. Potwierdzają zatem lekkość tego rodzaju rozwiązania ażurowego, a równocześnie stanowią propozycję wypełniającą przestrzeń domowego zacisza.

Ażurowe schody policzkowe wykonane z drewna są ekonomicznym rozwiązaniem, co potwierdzają dostępne statystyki cenowe. W głównej mierze wpływ na cenę wywiera oczywiście gatunek drewna, z którego zdecydowano się wykonać ażurowe schody drewniane.


Schody zewnętrzne


Ażurowość nie stanowi propozycji wyłącznie dla schodów wewnętrznych. Schody ażurowe są także popularne jako zewnętrzne.

Bardzo często ażurowe schody zewnętrze są typowymi schodami, które prowadzą do wejścia głównego. Mogą zatem reprezentować Twój dom, jeżeli zdecydujesz się na brak podstopnic w schodach zewnętrznych.

Podążając w stronę materiałów, z których wykonuje się schody nie można zapomnieć o betonie. W przypadku schodów zewnętrznych korzysta się z tzw. technologii betonu płukanego (odkryte kruszywo). Tego rodzaju technologia sprawdza się w praktyce i stanowi jedno z typowym rozwiązań wykorzystywanych w  przypadku zewnętrznych schodów ażurowych.

Schody zewnętrzne ażurowe mogą być wykonywane jako:

  • jedno- lub dwubelkowe,
  • proste lub okrągłe.

Schody ażurowe są ciekawym typem schodów. W związku z tym wybierając schody miej na uwadze także i te, łagodne, lekkie…

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz