Schody wewnętrzne jako element kompozycji przestrzennej

Jesteś tutaj:

Schody wewnętrzne jako element kompozycji przestrzennej

3,3/5 (29 ocen)

W każdym budynku, który ma więcej poziomów oprócz parteru, konieczne jest wybudowanie odpowiednich schodów wewnętrznych. Jeszcze do niedawna architekci z niechęcią szukali rozwiązań w tej kwestii uważając schody za zło konieczne, zabierające przestrzeń i burzące proporcje architektoniczne. Dziś jest trochę inaczej, gdyż podchodzą do tego zadania bardziej twórczo. Schody wewnętrzne traktują jako element całej kompozycji przestrzennej, a nawet jako jej część dekoracyjną. Zobaczmy więc, jakie rozwiązania kryją się pod hasłem „schody wewnętrzne”.


Na początek kilka ważnych słów


Na budowę schodów składają się między innymi następujące elementy:

Bieg – jest to nachylona część schodów biegnąca w jednym kierunku.

Dusza – tak nazywa się prześwit między biegami w schodach lub pusta przestrzeń w centrum schodów.

Nosek (naczółek) – to ta część stopnia, która jest wysunięta nad podstopnicą zwiększająca jego płaszczyznę.

Podest – jest poziomą płytą kończącą bieg schodów.

Podniebienie – spodnia, nachylona płaszczyzna biegu schodów.

Podstopnica – pionowa część stopnia. Nie mają jej schody ażurowe.  

Policzek – a właściwie belka policzkowa, na której opiera się stopień. Jest on wsuwany w policzek lub nasadzany górą.

Spocznik – pozioma płyta (miejsce na przystanięcie), która kończy bieg na półpiętrze.

Stopnica – główna, pozioma część stopnia, na której stawia się stopy.

Schody wewnętrzne

Schody wewnętrzne

We wnętrzu domu


Obecnie schody w domu nie muszą być schowane między ścianami lub wciśnięte w jego zakątki. Projektanci coraz częściej i coraz chętniej lokują je w otwartej przestrzeni holu, salonu, pokoju dziennego. W ten sposób schody spełniają nie tylko funkcję drogi na wyższy (niższy) poziom, ale są dodatkową atrakcją danego wnętrza. Wpływa na to materiał, z jakiego są wykonywane, ciekawy kształt, estetyczne wykończenia stopni i barierek.

 

Oryginalnie zaprojektowane schody wewnętrzne podnoszą atrakcyjność i estetykę całego wnętrza. Zawsze jednak powinny być wykonane w sposób solidny, bezpieczny i trwały. Pozwalają na to nowoczesne technologie ich produkcji. Bardzo chętnie na przykład wykorzystuje się do budowy schodów okładziny z drewna, kamienia, metalu, szkła, często nawet łącząc ze sobą kilka z wymienionych materiałów. Bogata gama kolorów i faktury daje projektantom ogromne możliwości tworzenia, a klientom wybór pośród wielu wariantów tego najbardziej optymalnego do własnego domu.

Schody wewnętrzne

Schody wewnętrzne

Warianty schodów wewnętrznych


O tym, jakie schody wkomponowane zostaną w naszym domu, decydują nie tylko oczekiwania estetyczne, ale przede wszystkim wielkość i kształt miejsca, w jakim mają się znaleźć. Na szczęście jest kilka rodzajów do wyboru i zawsze któreś będą pasowały.

- Schody jednobiegowe – występują bez tzw. spocznika, wszystkie stopnie są tu tej samej szerokości, a całe schody zajmują sporo miejsca, więc najczęściej łączą ze sobą tylko niskie kondygnacje. Zazwyczaj mają nieparzystą liczbę stopni, gdyż większość osób zaczyna i kończy wchodzenie (schodzenie) tą sama nogą.

- Schody proste z jednym zabiegiem – ich budowa wygląda w ten sposób, że w dolnej części występuje kilka stopni zabiegowych, a pozostałe (większa ich liczba) tworzy prosty bieg. Od schodów jednobiegowych różnią się tym, że usytuowanie podestu jest prostopadłe (zawinięte w charakterystyczny sposób), co daje lepsze zagospodarowanie pobliskiej przestrzeni. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz