Wybieramy balustrady do schodów wewnętrznych

Jesteś tutaj:

Wybieramy balustrady do schodów wewnętrznych

3,3/5 (37 ocen)

Schody w domach, gdzie jest więcej poziomów, są koniecznością, a balustrady do nich rozsądnym ułatwieniem wchodzenia i schodzenia, a często również  zabezpieczeniem przed nieopatrznym upadkiem. Odpowiednio dobrane balustrady pełnią nie tylko rolę użytkową, ale bywają efektowną dekoracją wnętrza. W artykule znajdziecie Państwo kilka praktycznych wskazówek, jak podejść do wyboru i zakupu balustrad do schodów wewnętrznych.


Typy balustrad


Balustrady miewają konstrukcję pełną lub ażurową. Pełne zazwyczaj wykonuje się z betonu, cegieł, bloczków, pustaków szklanych albo z płyt gipsowo-kartonowych na ruszcie. Natomiast na ażurowe składają się słupki, tralki i poręcze.

Słupki – przymocowane są do schodów i mają za zadanie stabilnie utrzymywać całą balustradę. Do nich jest przytwierdzona poręcz i wypełnienie. Gęstość umieszczania słupków bywa różna, najczęściej jest to przestrzeń od 90 do 120 cm. Zdarzają się jednak takie projekty, gdzie całą balustradę podtrzymuje tylko kilka słupków, a nawet takie, gdzie są dwa słupki, na początku i na końcu.

Poręcz – powinna być wygodna i miła w dotyku, bo to ona służy do wspierania wchodzących i schodzących (czasem również do zjeżdżania :) Na żadnym jej odcinku nie może być ostrych fragmentów. Bardzo ważna jest jej średnica, która najlepiej jest kiedy ma 7 cm. Nie może też być umiejscowiona zbyt blisko ściany, aby nie ograniczać łatwego chwytu. Ta odległość nie powinna być mniejsza od 5 cm.

Wypełnienie – ono najbardziej decyduje o stylu i wyglądzie balustrady. W jego skład wchodzą tralki (pionowe elementy) i poziome listwy, kształtowniki i inne ozdoby. W ostatnich latach modne są niezwykle efektowne wypełnienia z tafli metalu i szkła. Jeśli w domu są małe dzieci, wypełnienie nie może mieć szerokich prześwitów, aby dzieci nie pospadały lub nie powkładały weń główek, których potem nie mogą samodzielnie wyciągnąć. Proszę się nie śmiać! To są bardzo częste przypadki.

Dobrze jest, kiedy wysokość balustrady dobrana jest do wzrostu osób z niej korzystających. Nie powinna jednak być niższa od 90 cm, ale balustrady umieszczane dość wysoko lepiej żeby miały przynajmniej 110 cm.

Balustrady schodowe

Balustrady schodowe czytaj dalej...

Koniecznie zobacz