Balustrady szklane - nowoczesne, bezpieczne i piękne

Jesteś tutaj:

Balustrady szklane - nowoczesne, bezpieczne i piękne

3,2/5 (49 ocen)

Architekci bardzo chętnie wybierają szkło jako główny materiał dla wielu elementów budynków. Szklane balustrady są tylko jednym z przykładów jego zastosowania w nowoczesnym budownictwie. Technologia produkcji tego materiału pozwala bowiem na jego stosowanie tam, gdzie wcześniej nikomu by to nie przyszło na myśl. Balustrady, których głównym zadaniem jest ochrona przed upadkiem są tego doskonałym przykładem.


Subtelne wsparcie


Szkło, z natury rzeczy, kojarzy się z lekkością i prostotą. Wykorzystanie go jako głównego materiału balustrad na tarasach, balkonach czy schodach sprawia, że cała konstrukcja nabiera lekkości. Niektóre są z premedytacją tak zaprojektowane, że niemal ich nie widać. Zastosowanie szkła w miejsce tradycyjnych materiałów, pozwala na doświetlenie pomieszczeń, w których się znajdują oraz optyczne ich powiększenie. Na tarasach czy na klatkach, gdzie są szklane balustrady, wydaje się, że jest więcej miejsca, niż gdyby umieszczono tam barierki z drewna czy metalu.

Tego typu balustrady nie pasują jednak do każdego wnętrza, ani do każdego budynku. Ściśle wiążą się ze stylem nowoczesnym, jego prostotą i funkcjonalnością. Także pod względem komfortu i estetyki, doskonale wpisują się w nowoczesną, minimalistyczną w swoim wyrazie architekturę.

Balustrada schodowa ze szkła

Balustrada schodowa ze szkła

Balustrady szklane – zastosowanie


Najwięcej ich znajdziemy w obiektach publicznych typu biurowce, instytucje, muzea, galerie handlowe itp. Projektanci z większą lub mniejszą finezją wykorzystują właściwości tego wyjątkowego materiału. Przede wszystkim fakt, iż balustrady ze szkła nie zatrzymują strumieni światła i nie dzielą przestrzeni pozwala im optycznie powiększać wnętrza, co wskazane jest zwłaszcza tam, gdzie pracuje lub przewija się wiele osób. Szkło jest również bardzo funkcjonalne, zwłaszcza pod względem bezpieczeństwa i utrzymania w czystości. Jako materiał budowlany, doskonale komponuje się z drewnem, cegłą, betonem, metalem, ceramiką, kamieniem, a także tworzywami sztucznymi. W postaci bezbarwnej pasuje również do każdej kolorystyki nie zaburzając jej harmonii. Nic dziwnego, że stało się ulubionym tworzywem nowoczesnej architektury.


Szklane balustrady coraz częściej pojawiają się także w prywatnych domach zarówno jako zabezpieczenie tarasów i balkonów, jak i w postaci barierek wewnętrznych schodów. Na zewnątrz doskonale osłaniają przed wiatrem, zacinającym deszczem czy śniegiem, a przede wszystkim chronią mieszkańców przed upadkiem. W pomieszczeniach wprowadzają, a właściwie podkreślają, ich nowoczesny styl. W obu przypadkach świadczą o doskonałym guście i dają odczucie prostoty i elegancji.

Szklane elementy balustrad montowane są na różne sposoby, ale najczęściej stosuje się mocowania punktowe wykorzystujące specjalne okucia lub mocne uchwyty ze stali szlachetnej. Czasem można spotkać tak zwane balustrady samonośne, w których nie ma pionowych elementów mocujących. W tym przypadku konstrukcją nośną są dwie tafle szkła hartowanego połączone w procesie laminowania. Tak tworzy się bardzo efektowne balustrady całoszklane.

Schody z balustradą szklaną

Schody z balustradą szklaną

Zalety szklanych balustrad


O najważniejszych atutach tego typu balustrad już wspomnieliśmy wyżej, a więc o ich atrakcyjności estetycznej oraz o funkcjonalności. Jednak wciąż wiele osób może obawiać się, czy szkło jest bezpieczne, przecież jest takie kruche i ostre. I tu będą mile zaskoczeni. Otóż balustrady, jak i wiele innych elementów architektonicznych, które wykonane są ze szkła, są bardzo bezpieczne. Powstają bowiem ze laminowanego szkła hartowanego, wewnątrz którego znajduje się folia PVB. Dzięki temu jest ono nie tylko niezwykle trudne do stłuczenia, to nawet jeśli tak się stanie, nie rozpada się na niebezpieczne kawałki ostrego szkła. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz