Projekt funkcjonalnego tarasu

Jesteś tutaj:

Projekt funkcjonalnego tarasu

3,4/5 (23 ocen)

Zaprojektowanie pięknego i funkcjonalnego domu nie jest sprawą łatwą. Podobnie jest z tarasami, które chcemy mieć, ale nie zawsze nasza wizja pokrywa się z wizją projektanta. Co zatem trzeba mieć na uwadze, aby nie popełnić podstawowych błędów?


Czym jest taras?


Kluczowym elementem naszej wizji powinno być zdawanie sobie sprawy czym jest tak właściwie taras. Większość z nas z pewnością zauważy, że stanowi on dodatkową powierzchnię poziomą. Nie zawsze jednak taras musi znajdować się na parterze i stanowić jego przedłużenie. Coraz częściej i chętniej tarasy projektuje się na piętrach, a nawet dachach.

Decydując się na taras niewątpliwie zależy nam na uzyskaniu powierzchni większych od 10 m2. Dlaczego? Ponieważ to właśnie na tarasach znajdują się stoły i krzesła. Ponadto coraz częściej wyposażenie tarasów stanowią kominki czy grille.
W zależności od tego, kiedy planujemy przebywać na tarasie powinniśmy go dostosować do naszych potrzeb. Dlatego też zazwyczaj tarasy znajdują się od strony południowo-wschodniej oraz zachodniej (dla tych z nas, którym zależy na romantycznych wieczorach na powietrzu).


Częściowe czy całkowite zadaszenie tarasu?


Pytania związanie z zadaszeniem dodatkowej powierzchni pojawiają się nie tylko dopiero w fazie projektowej. Często bowiem decydujemy się na zmiany początkowo przyjętej koncepcji, ponieważ mamy wątpliwości co do wykonanego tarasu.

Zadaszenie częściowe jest doskonałym rozwiązaniem, jeżeli dysponujemy ogrodem. Połączenie domu z ogrodem umożliwia właśnie taras. Dzięki temu uzyskujemy płynne przejście, wkomponowane zarówno w dom jak i ogród. Trzeba również zaznaczyć, że częściowe zadaszenie przyczynia się do większego nasłonecznienia naszych wnętrz, ale i uzależnia nasze przebywanie na tarasie od warunków atmosferycznych.

Taras z zadaszeniem

Taras z zadaszeniem

Z tego przede wszystkim względu lepiej wybrać rozwiązanie projektowe, w którym taras będzie zadaszony. Nie tylko będzie on osłaniał przed deszczem, ale i stanowił doskonałą barierę dla ciekawości wścibskich sąsiadów. Możliwości w zakresie zadaszania tarasów jest wiele. Najpopularniejszą jest projektowanie tarasów bezpośrednio w bryle. Jego powierzchnie nie są jednak imponujące. Znacznie większe powierzchnie uzyskuje się wydłużając konstrukcję dachu i podpierając ją na słupach. Ponadto inne rozwiązania wykorzystują przedłużenia okapu.

Wybór zadaszenia powinien uwzględniać możliwość ewentualnego przeszklenia kuchni czy salonu, skąd wychodzimy na taras, ponieważ taras nie powinien „zabierać” oświetlenia pomieszczeniom.Taras drewniany czy betonowy?


Taras drewniany

Przychylne spojrzenie w stronę drewna powoduje, że jest ono chętnie wykorzystywane do budowy tarasów. Budowę tarasów drewnianych rozpoczyna się od ułożenia legarów na uprzednio przygotowanym gruncie. Zazwyczaj podłoże pokrywa się żwirem. Na legarach układa się prostopadle drewniane deski. Konstrukcja drewniana musi mieć zapewnioną wentylację, a drewno powinno się zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. W celu zabezpieczenia wykorzystuje się zazwyczaj impregnaty do drewna.

Oprócz powyższego rozwiązania istnieje jeszcze jedno typowe. Polega ono na tym, że legary nie są układane bezpośrednio na podłożu, ale są podpierane punktowo betonowymi słupkami. Popularność tego droższego rozwiązania jest większa, ponieważ gwarantuje ono większą trwałość.

Taras

Taras czytaj dalej...

Koniecznie zobacz