Taras na dachu - skrawek ogrodu w środku miasta

Jesteś tutaj:

Taras na dachu - skrawek ogrodu w środku miasta

3,3/5 (36 ocen)

Aż dziwne wydaje się, że jeszcze do niedawna podziwialiśmy takie tarasy tylko na filmach. Na szczęście coraz więcej osób decyduje się na zaaranżowanie tarasu na dachu własnego domu. Także deweloperzy starają się nadążać za modą i nowe apartamentowce budują także z mieszkaniami, które mają wyjście na taras na dachu. W ten sposób nawet w środku wielkiego miasta mamy dostęp do otwartej przestrzeni, gdzie możemy się zrelaksować i wypocząć.


Od czego zacząć?


Tarasy, które urządzane są nad jakimikolwiek pomieszczeniami wymagają specjalnego podejścia. Żeby na dachu znalazł się wymarzony taras albo ogród,  należy zastanowić się i poczynić kilka ważnych rzeczy, których zadaniem będzie umożliwienie adaptacji tej przestrzeni. Dlatego planując utworzenie tarasu na dachu domu czy garażu, najpierw należy się odpowiednio przygotować.

Zamieniając zwykły dach w taras, trzeba będzie zrealizować kilka istotnych etapów. Jednym z ważniejszych zadań będzie sprawdzenie, czy strop, nad którym planujemy taras, zniesie większe, niż dotychczasowe, obciążenie. Specjaliści określają je na 90 – 450 kg/m². Należy też zastanowić się nad tym, co znajdzie się na tym dachu i jaki rodzaj izolacji będzie niezbędny. Niektóre dachy zapewne będą potrzebowały dodatkowego zabezpieczenia oraz umocnienia konstrukcji. W każdym przypadku konieczna będzie odpowiednia izolacja. Trzeba też będzie zadecydować o rodzaju podłogi oraz balustrad, a niektórych przypadkach również o pełnym lub częściowym zadaszeniu.

Taras na dachu

Taras na dachu

Co to jest dach odwrócony i co ma wspólnego z tarasami?


Kiedy zapada decyzja o urządzeniu tarasu na dachu budynku, zawsze wiąże się to z koniecznością zastosowania wspomniane dachu odwróconego. Konstrukcja ta została nazwana w ten sposób ze względu na odwróconą kolejność warstw w zestawieniu ze standardowym dachem. Układ poszczególnych warstw (od góry) zazwyczaj wygląda następująco: podłoga tarasu, legary, żwir, membrana, izolacje i strop.

Budując dach odwrócony warstwę uszczelniającą kładzie się pod warstwą ocieplającą (izolacja cieplna, paraizolacja). To, co jest istotne w tej technologii polega na tym, że warstwa izolacji termicznej ułożona jest powyżej izolacji przeciwwilgociowej. Taki układ pozwala  warstwie izolacji przeciwwilgociowej oraz konstrukcji dachu pracować w miarę stałych temperaturach, które zbliżone są do temperatury panującej w pomieszczeniach znajdujących się poniżej dachu. Eliminuje to naprężenia termiczne, a także chroni izolację przeciwwilgociową przed mechanicznymi uszkodzeniami. Taki układ odwrócony jest układem otwartym, w którym wilgoć może wydostać się przez warstwę drenażową lub po prostu wyparować.


Na konstrukcji odwróconego dachu mogą powstawać tarasy, ogrody, parkingi oraz inne różne miejsca użytkowe lub przeznaczone na relaks. Jednak ich budowa jest dość skomplikowana, a popełnienie błędu może dużo kosztować łącznie z zagrożeniem dla konstrukcji całego budynku.

Taras na dachu

Taras na dachu

Wyzwania


Utworzenie tarasu na dachu nie jest sprawą prostą i wiąże się z dużym nakładem pracy i finansowym. Dotyczy to szczególnie tych tarasów, na których ma zostać posadzone dużo roślinności. Do budowy podłogi tarasu na dachu najczęściej stosuje się płyty betonowe, kamienne, płytki ceramiczne, drewno lub deski z drewnianych kompozytów.

Trzeba też będzie dobrać odpowiednie barierki. Mogą być murowane z betonu, cegły, klinkieru albo z metalu (np. kute), drewna lub tworzywa sztucznego. Balustrady muszą pasować do stylu budynku oraz właściwie zabezpieczać całą przestrzeń tarasu.
Dobrze jest również zaplanować choćby częściowe zadaszenie tarasu, które szczególnie przydaje się podczas upałów i opadów. Ono także musi pasować do charakteru budynku oraz stylu, w jakim zaprojektowany jest taras.

Planując inwestycję, jaką jest taras na dachu, trzeba wziąć pod uwagę dość znaczące nakłady finansowe, jakie będą niezbędne do jej realizacji. Wysokość poniesionych kosztów zależy, oczywiście, od wielkości tarasu, robót związanych z przebudową dachu, cen materiałów i robocizny. Warto wcześniej poprosić o symulację kogoś z branży, aby później nie zostać niemile zaskoczonym brakiem funduszy na dokończenie wymarzonego przedsięwzięcia.

Taras na dachu

Taras na dachu

Jak zaaranżować taras na dachu?


O tym, do czego i w jaki sposób będzie nam służył taras na dachu, najlepiej jest zdecydować jeszcze w fazie projektu. Jednym zależy o uzyskaniu spokojnego miejsca na relaks, wyciszenie się i wypoczynek, innym na urządzaniu tam spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Niektórzy lubią popracować pod chmurką (praca na komputerze, robótki, majsterkowanie itp.). Nie brakuje i takich, co zamyślają utworzyć tam prawdziwy ogród, gdzie rośliny będą rosły nie tylko w donicach, ale także bezpośrednio w ziemi na dachu. W każdym z tych przypadków, trzeba będzie w inny sposób podejść do etapów jego wykonania.

Tarasy budowane na dachu bywają w całości lub częściowo zadaszone, a także takie całkowicie otwarte. Niektóre mają jedną, dwie, a nawet trzy ściany. Są tarasy rozmieszczone na jednym poziomie, ale i takie, które mogą mieć kilka płaszczyzn. Tworząc i aranżując swój taras, dobrze jest wziąć pod uwagę ogólny styl domu, a także to, z jakiego pomieszczenia jest wyjście na taras, kierunek, na jaki jest zwrócony, odległość od domostwa sąsiadów i ulicy. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz