Wędzarnie ogrodowe

Jesteś tutaj:

Wędzarnie ogrodowe

3,3/5 (59 ocen)

Wędzarnie ogrodowe zyskują coraz więcej zwolenników. Nie ma się co dziwić, gdyż większość wędzonek jakie możemy nabyć ma niewiele wspólnego z tymi jakie otrzymywano w domowych wędzarniach usytuowanych przy kominie na strychu. Wielu wciąż pamięta ten niepowtarzalny smak i zapach wędzonego mięsa. W dawnych czasach wędzenie stanowiło doskonały sposób na zabezpieczenie mięsa przed procesami gnilnymi.

Wędzenie polega na poddaniu mięsa, wędlin i ryb pod działanie dymu, który wykazuje właściwości bakteriobójcze. Z czasem zaczęto burzyć te domowe wędzarnie, a w nowym budownictwie nie znalazły one zastosowania. Współcześnie mamy możliwość samodzielnego wędzenia poprzez wędzarnie ogrodowe. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli wędzarni - od najprostszych, po te bardziej rozbudowane. Mogą one zostać wykonane z metalu, drewna, cegły oraz z kamienia.

Najbardziej oryginalne są wędzarnie murowane. Każdy może się podjąć wybudowania wędzarni. Wybudowanie wędzarni nie będzie tak proste jak wymurowanie grilla, ale z pewnością dostarczy o wiele więcej satysfakcji. Wszelkie materiały niezbędne do budowy możemy nabyć w markecie budowlanym, a żelazne elementy także w zakładzie ślusarskim. Każda wędzarnia powinna składać się z paleniska, komory wędzarniczej, różnego rodzaju haków, siatek, prętów niezbędnych do zawieszania mięsa i wędlin. Dodatkowo należy uwzględnić szyber, który umożliwi regulację temperatury.

Należy wiedzieć, że odpowiednia temperatura wędzenia powinna wynieść około 70 °C. W zależności od rodzaju wędzarni palenisko w którym wytwarzany jest dym może znajdować się kilka metrów od wędzarni bądź pod komorą wędzarniczą. Palenisko oraz komora wędzarnicza są połączone za pomocą przewodu ( np. metalowa rura). Wędzarnia może stanowić część wielofunkcyjnej budowli, która będzie pełnić funkcję zarówno wędzarni, jak również grilla, kominka, a nawet pieca, w którym można piec chleb. Jeżeli zaplanujemy wybudowanie zawiłej konstrukcji, możemy się zwrócić o pomoc do firmy specjalizującej się w tego typu realizacjach. Najlepszym materiałem grzewczym jest drewno z drzew owocowych oraz buk i olsza. Do opalania małych wędzarek wykorzystywane są także trociny.

 

Wędzarnia

Wędzarnia

Przykładem najprostszej wędzarni, którą możemy samodzielnie wykonać w ciągu kilku godzin jest wędzarnia z wykorzystaniem beczki. Aby spełniła swoją nową funkcję należy postawić ją pionowo i wyciąć otwory po obu stronach beczki (wierzch i dno) Następnie należy wykopać kanał który połączy beczkę z paleniskiem usytuowanym w odległości kilku metrów (około dwóch). Dla prawidłowego ciągu kanał powinien być wykopany pod kątem około 10 stopni.  Palenisko dodatkowo można wyłożyć cegłą szamotową, tak samo kanał. Całość nakrywamy np.  blachą.  

Wierzch beczki najlepiej nakryć namoczonym, ale wyżętym workiem z juty. Wewnątrz beczki mocujemy siatkę, która zabezpieczy wędzone mięso i wędliny przed upadkiem do kanału oraz pręty na których zawiesza się haki z mięsem do wędzenia. Z takiej wędzarni możemy korzystać w przeciągu okresu wegetacyjnego, gdy temperatura jest wyższa. Zimą nie sprawdza się ze względu na ograniczone możliwości wytworzenia wymaganej temperatury. W tym przypadku sprawdzi się wędzarnia murowana. Może być z oddzielnym paleniskiem bądź też z paleniskiem znajdującym się pod komorą wędzarniczą. Mniej estetyczne, ale bardzo praktyczne są wędzarnie ze stali nierdzewnej, które opalane są zrębkami wędzarniczymi. Mają mniejsze gabaryty,  są lżejsze, przez co łatwe do przenoszenia.

Wędzarnie murowane i drewniane należą do najbardziej okazałych i jednocześnie oryginalnych budowli zaliczanych do małej architektury ogrodu. Posiadając skrawek ziemi pomyślmy o wykorzystaniu ich właściwości. Zróbmy niespodziankę sobie i naszym gościom. Smak dobrze uwędzonego mięsa nie jest obecnie powszechny i na pewno wzbudzi zachwyt. Jeżeli zdecydujemy się na grillo-wędzarnie wówczas warto pomyśleć o stworzeniu zakątka w ogrodzie pełniącego funkcję niemalże kuchni polowej. Stół, siedziska, lekkie zadaszenie w postaci altanki to niewiele, ale sprawia, że wypoczywa się o wiele przyjemniej. Zaletą wędzarni murowanej będzie z pewnością trwałość i możliwość wędzenia przez cały rok. Przy zakupie bądź budowie wędzarni należy pomyśleć również o walorach estetycznych i przyszłą budowlę dopasować do istniejącego stylu w ogrodzie.
  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz