Jak zbudować grill ogrodowy? Cenne wskazówki

Jesteś tutaj:

Jak zbudować grill ogrodowy? Cenne wskazówki

3,2/5 (227 ocen)

Spotkania w gronie rodziny lub przyjaciół warto urozmaicić wspólnym grillowaniem. Zastępując zamkniętą domową kuchnię otwartą kuchnią ogrodową zyskuje się naprawdę sporo niezapomnianych wrażeń. Może i Ty zdecydujesz się na budowę własnego grilla ogrodowego – pytanie tylko jak?

Wybór miejsca


Szukając porad dotyczących grilla ogrodowego warto już na samym początku zastanowić się nad jego lokalizacją. Wygoda i zapewnienie bezpiecznego użytkowania to już stanowi o częściowym sukcesie.

Grilla najlepiej usytuować:

  • przede wszystkim z dala od narażania na działanie intensywnego wiatru (sprawdzi się zatem otoczenie krzewów, zabezpieczające otwartą przestrzeń ogrodu),
  • z dala od wścibskich sąsiadów, którym grillowanie mogłoby przeszkadzać,
  • nie w bezpośrednim sąsiedztwie z pomieszczeniami, izolując je od styczności z dymem,
  • w niedalekiej odległości od domowej kuchni, zapewniając wygodne korzystanie z grilla podczas przygotowywania posiłków.


Grill na węgiel drzewny


Analiza dostępnych na rynku grilli ogrodowych pozwala na szybkie dowiedzenie, że samodzielnie wykonane konstrukcje sprowadzają się do budowy grilli murowanych, węglowych. Chcąc zbudować grill ogrodowy (poza wyborem miejsca lokalizacji takiego grilla w ogrodzie) trzeba również zastanowić się nad materiałem, z którego będzie wykonany.

Najczęściej wybory sprowadzają się do:

  • grilli murowanych, wykonanych z klinkieru,
  • grilli betonowych,
  • grilli kamiennych.

 

Jakie zatem działania należy podjąć, aby dany typ grilla godnie spełniał swoją funkcję?


Budowa grilla z klinkieru


1) Nic tak nie szkodzi użytkowaniu czy wyglądowi ogrodowych grilli jak niewłaściwie przygotowane podłoże. Podstawowym krokiem jest zatem zapewnienie odpowiedniego podłoża, na którym będzie spoczywała murowana konstrukcja. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest oczywiście usunięcie kilkunastocentymetrowej warstwy humusu i wylanie płyty fundamentowej (mieszanka betonowa z betonu B15). na wcześniej zagęszczonej warstwie żwiru. W praktyce wystarczająca okazuje się płyta o grubości około 35 cm.

Już na tym etapie należy uwzględnić zaplanowane gabaryty i kształt wykonywanego grilla. W przypadku grilla fundament pełni szereg zadań  - w związku z czym musi wykazywać odporność nie tylko na minusowe temperatury, ale i te znacznie większe, pojawiające się podczas grillowania.

2) Rozpoczęcie murowania należy poprzedzić zakupem cegieł klinkierowych i przygotowaniem zaprawy. Przeważnie do wymurowania grilli ogrodowych wykorzystuje się cegły klinkierowe pełne. Wykazują one doskonałe właściwości do tego rodzaju zastosowania. Ponadto są materiałami ciepłymi, przyczyniającymi się do stworzenia przytulnego zakątka w Twoim ogrodzie. Ich układanie jest możliwe dopiero w momencie zakończenia dojrzewania mieszanki betonowej. Precyzyjne murowanie  na równym podłożu należy rozpocząć od narożników. Oprócz zaprawy podczas układania przydadzą się także elementy dystansowe do wykonania równych spoin. Podstawowym warunkiem jest takie wymurowanie ścian, aby konstrukcja była równa, prosta i stateczna.

3) Na wysokości projektowanego paleniska należy zmienić kierunek układania cegieł. Tworzenie paleniska nie jest skomplikowane, ale wymaga starannego wykonania. Przydatne na tym etapie budowy grilla okazują się metalowe płaskowniki czy ceowniki. Przy układaniu pierwszej warstwy cegieł wykorzystuje się płaskowniki, ceowniki natomiast nieco wyżej. To właśnie stalowe elementy pozwalają na stworzenie przesuwnego rusztu. Należy pamiętać, aby także ponad rusztem ułożyć jeszcze warstwy cegieł w celu zapewnienia pożądanych warunków podczas grillowania.

4) Bardzo często uzupełnieniem murowanych grilli stają się dodatkowe blaty kamienne usytuowane w pobliżu, dzięki czemu korzystanie z grilla ogrodowego staje się w pełni wygodne.

Grill z cegły

Grill z cegły


Budowa grilla betonowego


Innymi popularnymi materiałami wykorzystywanymi podczas samodzielnej budowy grilla ogrodowego są bloczki z betonu komórkowego. Podobnie jak klinkierowe cegły są chętnie wykorzystywane do wznoszenia konstrukcji grilla. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz