Murowane grille ogrodowe

Jesteś tutaj:

Murowane grille ogrodowe

3,3/5 (52 ocen)

Większość z nas, a więc osób kochających przyrodę, zieleń i ogrody lubi aktywny wypoczynek. Najlepiej jak ma on miejsce we własnych ogrodzie lub na działce. Gdy pogoda jest przychylna istnieje możliwość spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Grillowanie, które jest doskonałym sposobem na szybkie i smaczne posiłki stało się bardzo popularne w naszym kraju. Coraz większa część społeczeństwa bardzo sobie ceni taką formę spędzania wolnego czasu. Moda na grillowanie przywędrowała do nas z za zachodniej granicy i wciąż jest w fazie wzrostowej. Handlowcy oferują nam całą masę przeróżnych urządzeń do grillowania zachwalając wyższość ich oferty nad innymi. Jeżeli zdecydujemy się na zakup danego grilla powinniśmy poprzedzić to analizą oferty tak, aby dokonać słusznego, najbardziej nam optymalnego wyboru. Wyróżniamy grille węglowe, elektryczne, gazowe oraz stalowe, żeliwne i murowane. Wszystkie mają swoje wady i zalety.

W niniejszym artykule skupię się na murowanych grillach ogrodowych.

Murowane grille ogrodowe są jednymi z najbardziej oryginalnych budowli, które wpisują się także w małą architekturę ogrodu. Właściciele nawet niewielkiego skrawka zielonej powierzchni powinni pomyśleć o takim właśnie rozwiązaniu.
 

W większych ogrodach można przeznaczyć większą powierzchnię i stworzyć zakątek do grillowania. Jego wielkość powinna być uzależniona od ilości zapraszanych gości. Z pewnością grill murowany stanie się wielką atrakcją spotkań rodzinnych i towarzyskich. Do jego zalet należy przede wszystkim długotrwałość.

W przeciwieństwie do konstrukcji stalowych murowane grille ogrodowe bez większych zabiegów mogą nam służyć przez wiele lat. Poza tym istnieje możliwość organizowania większych spotkań, ze względu na większą powierzchnię grillującą. Nie można również zapominać o walorach estetycznych, ograniczonych wyłącznie naszą wyobraźnią. Należy pamiętać, że grill stylem powinien być dostosowany do otoczenia i uzupełniać całościowo estetykę posesji. Jego największą wadą jest stacjonarność, a więc brak możliwości na zmianę miejsca grillowania. Są to budowle bardzo ciężkie i nie ma możliwości, tak jak w przypadku lekkich i przenośnych grilli stalowych spakowania ich do bagażnika i zorganizowanie spotkania w całkiem odmiennym miejscu.

 

 


Zbudowanie murowanego grilla ogrodowego możemy zlecić odpowiedniej firmie, sami podjąć się tego wyzwania oraz zakupić w odpowiednich punktach sprzedaży. Z doświadczenia wiem, że najbardziej zadowoleni z użytkowania tego typu grilli są osoby, które podjęły się samodzielnego zbudowania. Nie jest to trudne, a poziom trudności zależy od zawiłości przygotowanego projektu.  Całość prac nad tym przedsięwzięciem możemy podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich dotyczy lokalizacji grilla, kolejny przygotowania projektu, a następnie przygotowania odpowiedniego fundamentu, postawienia konstrukcji oraz prace końcowe.

Bardzo istotną kwestą jest ustalenie lokalizacji grilla. Pamiętając o tym, że jest to stały element ogrodu, powinniśmy skonsultować się z innymi członkami rodziny i wspólnie ustalić najbardziej optymalne miejsce. Dobrym rozwiązaniem jest wybudowanie jego w pobliżu tarasu. Wówczas przy organizacji spotkania nie tracimy dużo czasu na dostarczenie odpowiednich produktów, narzędzi niezbędnych w procesie grillowania. Osoby,  które lubią relaksować się w otoczeniu roślin, powinny pomyśleć o murowanym grillu gdzieś wewnątrz ogrodu. Bardzo ciekawie powinien prezentować się zakątek osłonięty barwnymi krzewami. Rośliny jednak nie powinny znajdować się w najbliższym otoczeniu grilla - należy zachować trochę przestrzeni. Przy organizacji spotkań utrudnieniem będzie przetransportowanie wszystkich niezbędnych produktów.

 

 

Grill ogrodowy

Grill ogrodowy

Ułatwieniem z pewnością będzie kamienna ścieżka prowadząca od budynku mieszkalnego do grillowego zakątka. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, które poza swoją użytecznością może stanowić ciekawą dekorację ogrodu. Odpowiednie miejsce powinno być jasne, ciepłe i osłonięte od wiatru, aby grillowanie było prawdziwą przyjemnością niezakłócaną przez negatywne czynniki pogodowe. Należy pamiętać także o sąsiadach. Nie da się ukryć, że podczas grillowania będzie unosić się charakterystyczny dym, który nie koniecznie musi odpowiadać sąsiadom. Odgłosy grillujących i bawiących się osób mogą także spotkać się z dezaprobatą. Przy ustalaniu lokalizacji powinniśmy uwzględnić również takie przypadki.
  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz