Grille ogrodowe

Jesteś tutaj:

Grille ogrodowe

3,6/5 (9 ocen)

 

Nie da się ukryć, że grillowanie, a więc przyrządzanie potraw bez tłuszczu na ruszczcie lub rożnie dla sporej części naszego społeczeństwa stało się doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Pierwsi amatorzy potraw przesiąkniętych dymem już wczesną wiosną uruchamiają swoje grille, jak tylko pozwoli na to aura. Jednak sezon na grillowanie zaczyna się najczęściej w maju. Każdego roku przybywa pasjonatów grillowania, co wykorzystują handlowcy, oferując coraz to bardziej wymyślne grille. Oferta jest naprawdę bardzo bogata i przed zakupem warto się zapoznać z rodzajami dostępnych grilli, aby nie kupować w ciemno, gdyż bardzo często kończy się to wyrzuceniem pieniędzy w błoto.
 

Przed udaniem się na zakupy należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań m.in.:

- Jak często będę grillował ?

- Czy na grilla oprócz rodziny będę zapraszał także znajomych?
- Jaki budżet przewiduję na zakup grilla?
- Czy preferuję mięso charakterystycznie przesiąknięte dymem ?
- Czy wolę „czyste”  grillowanie ?
- Czy grill ma być przenośny, a może stacjonarny ?
- Czy estetyka będzie odgrywać jakąkolwiek rolę?
- Na jaki okres przewiduję użytkowanie zakupionego grilla?
- Gdzie będzie użytkowany zakupiony grill?
- Czy nie chcę samodzielnie wybudować grilla?

Przytoczone powyżej pytania z pewnością pomogą w doborze odpowiedniego grilla, gdyż w sprzedaży możemy się spotkać z wieloma jego rodzajami. Ze względu na materiał z jakiego został wykonany dany grill wyróżniamy:

- grille stalowe;
- grille żeliwne;
- grille murowane.

Ze względu na paliwo:

- grille węglowe;
- grille elektryczne;
- grille gazowe

Grille stalowe i żeliwne należą do tych najprostszych, powszechnie dostępnych i najczęściej kupowanych urządzeń do grillowania. Ich ceny zwłaszcza stalowych są niewielkie. Już za kilkanaście złotych można zakupić grill i rozkoszować się  smakiem grillowanej kiełbaski. Tak więc na grillowanie może sobie pozwolić każdy, bez względu na jego status społeczny. Oczywistym jest, że niewielka cena opiera się na jakości danego towaru. Grille stalowe zazwyczaj składają się z nóżek- czasami z kółkami, rusztu oraz kawałka blachy osłaniającej przed wiatrem. Ich wadą jest krótkotrwałość. Taki grill zależnie od częstotliwości grillowania wytrzyma około jednego sezonu. Poza tym grillowane na nim potrawy są mniej zdrowe od tych grillowanych na grillu elektrycznym czy też gazowym. Sztuka grillowania na takim sprzęcie wymaga więcej zapału- cierpliwości oraz jest bardziej „brudna”. Dodatkowo są dość wywrotne i w zasadzie nie posiadają regulacji temperatury. Ich zaletą jest przede wszystkim niska cena oraz niewielka waga, która pozwala na łatwe przenoszenie i transport. Grillowanie poza miejscem zamieszkania nie stanowi żadnej przeszkody.Większą trwałość z pewnością wykazują grille żeliwne. Są droższe od stalowych, również na węgiel, ale dzięki wykorzystaniu żeliwa do ich budowy grillowanie staje się o wiele prostsze ze względu na równomierność oddawania ciepła przez żeliwo. Oczywiście przez ostatnie lata przedstawione powyżej grille są wciąż ulepszane i możemy nabywać coraz doskonalsze modele. Na pewno lepiej będzie się piekło mięso na grillu z pokrywą, która pozwala na grillowanie niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Często wyposażone są w regulatory przepływu dymu i powietrza oraz zaawansowaną regulację paleniska. Dodatkowo wewnątrz grilla utrzymuje się stała temperatura, jednak szkodliwe związki uwalniane podczas spalania w większych ilościach osiadają na potrawach, nie mając możliwości swobodnego ulotnienia.

Grill węglowy

Grill węglowy

Grille betonowe są przykładem rozwiązania stacjonarnego ze względu na jego bardzo wysoką wagę. Miejsce pod taki grill powinno być wcześniej dokładnie przemyślane. Ceny są bardzo zróżnicowane i najczęściej wahają się od kilkuset złotych do kilku tysięcy, zależnie od ilości i jakości wykorzystanych materiałów do jego zbudowania. Posiadają one wiele zalet z których najważniejszą z pewnością będzie trwałość oraz możliwość przygotowania posiłków dla większej liczby gości. Nie można zapomnieć także o jego estetycznych walorach i uzupełnieniu małej architektury na posesji. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na wielkość paleniska, materiał z jakiego został wykonany, wielkość lady oraz obecność licznych półek, które sprawią, że proces grillowania będzie zdecydowanie przyjemniejszy, zwłaszcza jeżeli będziemy mieć wszystko na wyciągnięcie ręki.  Stacjonarne są także grille murowane, które są coraz bardziej modne i bez wątpienia należą do najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych rozwiązań, których wygląd zależy przede wszystkim od wyobraźni konstruktora. Prawdziwi pasjonaci sztuki grillowania sami mogą się podjąć zbudowania takiego grilla. Nie jest to trudne, jednak jak nie mamy takiej możliwości możemy zlecić wykonie osobie kompetentnej. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz