Grille ogrodowe z kamienia

Jesteś tutaj:

Grille ogrodowe z kamienia

3/5 (81 ocen)

Wszyscy, którzy posiadają ogród bądź działkę i lubią grillować w estetycznym otoczeniu powinni skusić się na murowane grille ogrodowe. Szczególnie oryginalne są te z kamienia. W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązania. Gro osób samodzielnie zajmuje się ich wybudowaniem mając wielką satysfakcję z osiągniętych efektów. Jeżeli nie czujemy się na siłach, możemy zlecić budowę kompetentnym osobom. Taki grill sprawdzi się nawet na niewielkiej działce i z pewnością będzie jednym z podstawowych elementów, które będą wzbudzać najwięcej emocji.  Spotkania przy grillu należą do jednych z milszych chwil w ogrodzie. Za budową grilla murowanego świadczą przede wszystkim trwałość, oryginalność i łatwość użytkowania. Największą wadą takiego rozwiązania jest stacjonarność wynikająca z dużego ciężaru i w większości stałego wymurowania na stabilnym fundamencie.

Chcąc wybudować grill ogrodowy z kamienia, powinniśmy tak jak w przypadku wszystkich form stacjonarnych poważnie zastanowić się nad jego lokalizacją. Może być ulokowany wewnątrz ogrodu bądź też w pobliżu tarasu. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Lokalizacja wewnątrz ogrodu pozwala podczas grillowania na bezpośredni kontakt z tańczącymi na wietrze konarami drzew. Falujące pędy roślin pobudzają zmysły- odprężają. Niestety mamy utrudniony i bardziej czasochłonny transport produktów niezbędnych do prawidłowego procesu grillowania. Drugie rozwiązanie daje możliwość szybkiego przygotowania spotkania, natomiast nie daje tylu przyjemności dla naszych zmysłów. W pierwszym przypadku można dla ułatwienia zbudować stabilną ścieżkę, która po części ułatwi łączność pomiędzy zakątkiem z grillem, a miejscem składowania produktów i narzędzi do grillowania. Jeżeli mieszkamy w bezpośrednim sąsiedztwie z innymi rodzinami powinniśmy uwzględnić ich stosunek do takiej formy spędzania wolnego czasu. Nie każdy jest zwolennikiem takiej formy odpoczynku i nie każdy będzie tolerował dym, który jest nieodłącznym elementem grillowania węglowego oraz hałasu będącego efektem ubocznym organizowanych spotkań. Najlepiej jak grill będzie oddalony od sąsiadów i osłonięty szczelną ścianą zieleni.

 

Grill ogrodowy

 

Grill ogrodowy

Zastanawiając się nad wyglądem i budową przyszłego grilla powinniśmy nie przesadzać i w początkowym okresie, zwłaszcza jak nie czujemy się na siłach spróbować zbudować prostszą konstrukcję. Ewentualnie zostawiając sobie możliwość na modyfikacje. W projekcie kamiennego grilla ogrodowego musimy uwzględnić rodzaj  kamienia, jaki zostanie wykorzystany w budowie. Czy będzie to kamień polny, granit, piaskowiec, a może jeszcze inna skała. Odnośnie piaskowca, to dość szybko się brudzi i wymaga konserwacji. Jeżeli chodzi o serce grilla, a więc palenisko i ruszt, to powinny być wykonane z jakościowo dobrego materiału. Najlepiej ze stali nierdzewnej bądź żeliwa. Palenisko może być zrobione także ze silnego oraz zbrojonego betonu, wszystko zależy od tego, co zaplanujemy. Ażurowe paleniska są lepsze ze względu na większą cyrkulację powietrza i spalanie. Ruszt nie powinien być zamontowany na stałe. Poza tym powinien mieć regulację wysokości.

W projekcie uwzględnijmy także blat roboczy oraz różne schowki i półki. Blat roboczy oraz palenisko najczęściej znajduje się na wysokości około 80 cm. Te dodatki mają przede wszystkim wartość użytkową, choć nie ma, co ukrywać, że podnoszą także walory estetyczne danego grilla.

 

Przed rozpoczęciem budowy grilla należy przygotować odpowiedni fundament. Często wykorzystywany jest fundament z płyty betonowej postawionej na utwardzonym podłożu ( warstwa żwiru). W zależności od rozmiarów i ciężaru budowli wymagany jest mocniejszy fundament. Mroźne zimy mogą spowodować pękanie, dlatego głębokość fundamentu w miejscach szczególnie narażonych powinna być większa. W Polsce strefa przemarzania waha się w granicach od około 80 cm do nawet 140 cm.
  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz