Grille gazowe - charakterystyka

Jesteś tutaj:

Grille gazowe - charakterystyka

3,7/5 (6 ocen)

W czasach kiedy grillowanie stało się tak popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, a oferta grilli ogrodowych jest tak bogata, należy szczególnie uważać przy doborze odpowiedniego grilla. Zakup musi być dobrze przemyślany i jak najbardziej dostosowany do naszych potrzeb.

W bogatej ofercie możemy spotkać się ze zróżnicowanymi rodzajami tych urządzeń. Od bardzo lekkich i delikatnych konstrukcji po wielkie, bardzo ciężkie murowane budowle. W naszym kraju najpopularniejsze są grille węglowe, choć mamy jeszcze do wyboru grille elektryczne oraz gazowe. Te ostatnie zostaną omówione w niniejszym artykule.

Grille gazowe są mało popularne w naszym kraju, ale ich zwolenników wciąż przybywa. Największą popularność zyskały w Stanach Zjednoczonych i za naszymi zachodnimi granicami. Ciepło pozyskiwane jest ze spalania gazu propan-butan pozyskiwanego z butli. Można się także spotkać z modelami, które są przystosowane do gazu ziemnego. Zaletą tego drugiego rozwiązania jest brak możliwości niedopieczenia potrawy ze względu na nieoczekiwane opróżnienie butli. Ciągła dostępność gazu jest dobrym rozwiązaniem, choć ogranicza do stacjonarnego grillowania.

W sprzedaży dostępnych jest wiele zróżnicowanych urządzeń grillujących, których funkcjonowanie opiera się na wykorzystaniu gazu. Możemy wyróżnić małe formy, które bez trudu można przewieźć samochodem. Dają możliwość zorganizowania spotkania przy grillu w dowolnym miejscu. Większe formy stosowane są zazwyczaj na posesjach, działkach i w ogrodach.

Grill gazowy na działce

Grill gazowy na działce

Cena jest bardzo zróżnicowana i uzależniona od wielu czynników. Jeżeli grill ma posłużyć niewielkiej rodzinie z pewnością wystarczy taki z dwoma palnikami. Jeżeli jesteśmy bardzo towarzyscy i poza rodziną organizujemy spotkania przy grillu także z przyjaciółmi wybierzmy większe modele. W ofercie są także grille gazowe wielopalnikowe z dodatkowymi palnikami bocznymi.


Te większe mają również więcej powierzchni roboczej. Dodatkowo mogą być wyposażone w półki i schowki, które ułatwiają proces grillowania. Dobry grill gazowy powinien być wyposażony w specjalne materiały (np. ceramiczne brykiety), dzięki którym wyciekające z potraw soki na bieżąco są odparowywane sprawiając, że zyskują one niepowtarzalny aromat.

Grill gazowy

Grill gazowy

Sprawdzajmy, aby materiały z jakich został wykonany grill były dobrej jakości np. żeliwne bądź ze stali nierdzewnej palniki, solidne osłony zabezpieczające potrawy przed bezpośrednim ogniem, żeliwny ruszt. Konstrukcja powinna być stabilna, aby grill mógł być użytkowany przez wiele sezonów.

Biorąc pod uwagę zalety takiego rozwiązania należy wymienić przede wszystkim:

- łatwość w użytkowaniu;

- bez trudu się rozpalają; czytaj dalej...

Koniecznie zobacz