Grille elektryczne - zalety i wady

Jesteś tutaj:

Grille elektryczne - zalety i wady

3,2/5 (18 ocen)

Grillowanie dla części społeczeństwa stało się bardzo popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu z rodziną bądź ze znajomymi. Grillowane potrawy wpisują się w nasze wiosenno-letnie upodobania kulinarne. Moda na grillowanie przywędrowała do nas z Zachodu, a krajem, który najbardziej słynie z takiej formy wypoczynku są Stany Zjednoczone. W Polsce tak naprawdę dopiero rozwijamy się na tej płaszczyźnie, co zdecydowanie wykorzystują każdego sezonu handlowcy, kusząc mnóstwem zróżnicowanych urządzeń do grillowania i wszelkich akcesoriów zapewniając, że tylko dzięki nim  proces grillowania będzie czystą przyjemnością.

W sprzedaży dostępne są niewielkie formy stalowe i żeliwne na węgiel oraz brykiet, jak również duże formy stacjonarne wykonane z betonu. Istnieje również możliwość własnoręcznego wymurowania grilla bądź zlecenia tego osobie kompetentnej. Murowane grille są najpiękniejsze, najbardziej okazałe i najtrwalsze. Powinny współgrać z estetyką panującą na całej posesji. Paliwem w tym wypadku będzie także węgiel, drewno, czasami nawet gaz. Większość grilli do efektywnego i bezpiecznego wykorzystania wymaga większych przestrzeni, dlatego powinny być wykorzystywane przede wszystkim w ogrodach, na posesjach i działkach. Jeżeli mieszkamy w bloku i nie mamy swojego kawałka ziemi możemy skorzystać z niewielkich i zarazem najtańszych konstrukcji grilli przenośnych.

Grillowanie za miastem będzie dobrym, choć nie jedynym rozwiązaniem. Trzeba przyznać, że nie każdy ma chęć na czasochłonne pakowanie, aby krótką chwilę spędzić na grillowaniu poza miastem. Dla osób, które lubią grillować, a nie mają gdzie - poza mieszkaniem oraz balkonem, najlepszym rozwiązaniem będzie grill elektryczny. W Polsce rzadko użytkowany w ogrodzie. Najczęściej stosowany w domowym zaciszu. W sprzedaży dostępna jest cała gama tych urządzeń zasilanych energią elektryczną. Mają one wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest grillowanie bez ognia i dymu. Sąsiedzi z pewnością nie będą narzekać, co może się zdarzyć w przypadku grillowania na dymiących urządzeniach węglowych. Nie każdemu zapach grillowanych potraw musi odpowiadać.


Grill elektryczny

Grill elektryczny

Kolejną zaletą grilli elektrycznych jest łatwość stosowania. Włączamy je odpowiednim przyciskiem, poza tym mamy możliwość regulacji temperatury, dzięki czemu możemy wpłynąć na szybkość opiekania i jakość kulinarną przyrządzanych potraw. Potrawy przyrządzane na tych grillach są zdecydowanie zdrowsze, aniżeli te przygotowywane na formach tradycyjnych, gdzie wytapiający się tłuszcz skapuje na rozżarzony węgiel. W procesie spalania powstaje wiele bardzo niebezpiecznych związków dla człowieka, które osiadają na pieczonym mięsie. W grillach węglowych nakrywanych przykrywką proces osadzania się jest jeszcze większy, aniżeli przy tych otwartych, gdzie dym swobodnie może ulecieć do atmosfery. Grillowanie ma charakter beztłuszczowy - wytopiony tłuszcz spływa do specjalnego pojemnika. Nowe modele grilli elektrycznych są coraz bardziej przyjazne środowisku oraz bardziej ekonomiczne dla użytkownika. Stają się bardziej energooszczędne.


Zapewniają równomierne opiekanie i soczystość przyrządzanych potraw, bez przywierania. Czyszczenie nie przysparza żadnego kłopotu. Grillowanie w tym przypadku jest czystą przyjemnością, bez węgla, brykietów, żadnych podpałek i dymu. W ostatnim czasie bardzo popularne są grille indukcyjne wytwarzające ciepło w oparciu o indukcję magnetyczną. Są one bardziej bezpieczne i energooszczędne.
  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz