
- 1/2
- Następne
Następną czynnością będzie nakreślenie projektu, który należy dopasować stylem do miejsca jego przeznaczenia. Przy projektowaniu musimy sobie odpowiedzieć na kilka istotnych pytań. Jedno z nich z pewnością powinno dotyczyć częstotliwości organizowanych spotkań i ilości osób w nich uczestniczących. Inne potrzeby będzie miała kilkuosobowa rodzina spędzająca czas tylko w swoim towarzystwie, a jeszcze inne osoby bardzo towarzyskie, organizujące spotkania nawet dla kilkunastu osób. Grill murowany niezależnie od bujnej wyobraźni konstruktora powinien być prosty w użyciu i gwarantować łatwość użytkowania. Powinna zostać dopasowana do potrzeb powierzchnia robocza, uwzględniająca rozmiar paleniska, jak również blatów roboczych. Nie powinno zabraknąć półek i schowków, gdzie można ukryć np. zapas węgla. Grill murowany możemy wykonać z wielu materiałów. Powinny to być trwałe materiały takie jak cegła, bloczki betonowe, kamień.
Projektując grill murowany zróbmy to tak, abyśmy mieli jeszcze furtkę na jego rozbudowę, gdyż w wielu przypadkach są one modyfikowane poprzez rozbudowę. Do wykonania paleniska i rusztu należy wykorzystać tylko trwałe materiały ze stali nierdzewnej, żeliwa itp. Ruszt także możemy sami zrobić. Jeżeli nie mamy takiej możliwości możemy zlecić to odpowiedniej firmie bądź zakupić
w markecie. Te elementy powinny być zakupione jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Wysokość powierzchni roboczej powinna być dostosowana do osoby najczęściej zajmującej się grillowaniem. Ta wysokość najczęściej wynosi około 70-80 cm.
Grille murowane w zależności od wielkości i ciężaru wymagają odpowiedniego fundamentu. W przypadku narażenia na pękanie pod wpływem przemarzania, należy uwzględnić odpowiednią głębokość. W Polsce strefa przemarzania waha się od 80 cm do nawet 140 cm. Zazwyczaj nie są potrzebne tak duże głębokości. Jeżeli zakupimy gotowy grill to najczęściej wystarczy umieszczenie go na betonowej płycie położonej na utwardzonym podłożu. Warstwa zarówno płyty, jak i materiału utwardzającego powinna wynieść około 50 cm. Stabilny fundament przy większych budowlach jest niezbędny i należy go wykonać solidnie.
Przy sporządzonym projekcie postawienie samej konstrukcji jest łatwe i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Do murowania możemy wykorzystać zaprawę murarską, a więc mieszankę cementu, piasku i wody. W sprzedaży dostępne są gotowe zaprawy, które zdecydowanie ułatwiają i przyśpieszają prace. Przy murowaniu nie powinno zabraknąć poziomicy oraz kątownika. Ruszt nie powinien być wmurowywany na stałe tylko wyjmowany, co ułatwi jego czyszczenie oraz zapewni możliwość regulacji jego wysokości. Regulacja wysokości pozwala na większe możliwości przy przygotowywaniu potraw.
Wymurowanie grilla nie powinno przysporzyć zbyt wielu problemów, a satysfakcja z jego stworzenia jest bezcenna. Jeżeli grill powstał z mało estetycznego materiału możemy pokryć go np. płytkami ceramicznymi bądź cegłą klinkierową. W tej kwestii wszystko zależy od naszych upodobań. Jeżeli należymy do osób które dużo czasu spędzają przy grillu powinniśmy utwardzić powierzchnię przy grillu i dodatkowo umieścić meble ogrodowe. Niewielka altana z zadaszeniem pokryta pięknym pnączem sprawi, że uzyskamy specyficzny klimat. Spotkania w takiej scenerii będą wyjątkowe i dostarczą wielu miłych wspomnień.