Budowa drewnianego domku narzędziowego - praktyczne porady

Jesteś tutaj:

Budowa drewnianego domku narzędziowego - praktyczne porady

3,2/5 (453 ocen)

Domek narzędziowy nie jest na tyle skomplikowaną konstrukcją, aby nie można było zdecydować się na jego samodzielne wybudowanie. Ze względu na zalety drewnianego asortymentu warto mieć go na uwadze. O czym pamiętać podczas budowy?


Prawo budowlane


Niezbędną czynnością przed rozpoczęciem budowy domku narzędziowego jest określenie jego gabarytów czy kształtu. Warto pamiętać, że brak konieczności otrzymania decyzji o pozwoleniu na budowę odnosi się wyłącznie do wolno stojących budynków gospodarczych, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 25m2. Ponadto wymagana jest odpowiednia powierzchnia działki – na 500m2 można maksymalnie wybudować dwa takie domki.  W związku z tym wcześniejsze zaprojektowanie wielkości domku narzędziowego pozwoli odnieść podejmowane działania do ścieżki postępowania administracyjnego, legalizującego budowę.


Wielkość, położenie


Domek narzędziowy budowany z drewna nie zawsze jest niewielkim obiektem. W zależności od gabarytów zamierzonego przechowywania sprzętu i narzędzi należy wcześniej zaprojektować powierzchnię użytkową domku narzędziowego. Najmniejsze domki pozawalają na przechowanie wyłącznie niewielkich narzędzi ogrodniczych. Nieco większe konstrukcje dają możliwość schowania kosiarki czy rowerów. Ponadto coraz chętniej łączy się drewniane domki narzędziowe z drewutniami. Zatem ich funkcjonalność staje się jeszcze bardziej rozszerzona.

Przed budową warto pomyśleć także o lokalizacji domku narzędziowego. Przede wszystkim jego położenie powinno zapewnić wygodne korzystanie z narzędzi i sprzętów. Jest to szczególnie istotne, kiedy domek narzędziowy pełni również funkcję pomieszczenia przeznaczonego dla majsterkowicza.

Znajdujący się w pobliżu lub w samym ogrodzie domek narzędziowy powinien harmonizować się z otoczeniem. Drewno okazuje się pod tym względem najlepszym materiałem!

Domek narzędziowy

Domek narzędziowy


Fundament


Wykonując fundament pod tego rodzaju konstrukcję można znacząco wydłużyć jej trwałość. W praktyce powstanie fundamentu jest wykonaniem:

- płyty fundamentowej
- lub fundamentu ciągłego

Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie reprezentuje określone wady oraz zalety. Mniej trudności przysporzy z pewnością wylanie płyty fundamentowej. W tym przypadku wykop będzie stosunkowo niewielki – najlepiej na kilkunastocentymetrowej warstwie żwiru ułożyć folię, a następnie wylać mieszankę betonową. Fundamenty ciągłe pod drewniane domki narzędziowe wykonuje się znacznie rzadziej.


Drewno


Konstrukcja domku narzędziowego przeważnie opiera się na drewnianym szkielecie. Do jego budowania najlepiej wykorzystać drewno suche, sezonowane. Domki narzędziowe powstają z drewna iglastego – sosnowego bądź świerkowego.

Łączenie poszczególnych drewnianych elementów ma na celu powstanie szkieletu – rozstawy słupków należy dobrać w zależności od przewidywalnego obciążenia. Przeważnie rozstaw wynosi  około 40 cm. Ponadto już na wstępie budowy szkieletu warto pomyśleć o oknach oraz drzwiach – w tych miejscach trzeba będzie odpowiednio zaplanować otwory. W związku z tym niezbędną czynnością okazuje się wcześniejsze stworzenie szkicu, pozwalającego przewidzieć ilość potrzebnych desek.

Budynek na narzędzia ogrodnicze

Budynek na narzędzia ogrodnicze


Ściany


Po wykonaniu szkieletu warto zapoznać się z możliwościami wykonawstwa ścian drewnianego domku narzędziowego. Zazwyczaj pojawiają się trzy propozycje:

1) Drewniane deski - o grubości 12 lub 22 mm
2) Płyty OSB – kompozytowe, drewnopochodne płyty
3) Boazeria ścienna - o grubości 22 mm

Warto skorzystać z drewnianego asortymentu, który został już poddany ciśnieniowej impregnacji. Takie rozwiązanie proponują również sprzedawcy gotowych drewnianych domków narzędziowych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz