Masz kominek? Dowiedz się, jak właściwie przechowywać drewno kominkowe

Jesteś tutaj:

Masz kominek? Dowiedz się, jak właściwie przechowywać drewno kominkowe

3/5 (26 ocen)

Zakup właściwej jakości drewna kominkowego to jeszcze nie wszystko. Liczą się również sposób i miejsce jego przechowywania, które znacząco wpływają na późniejszy proces spalania. Jak uniknąć podstawowych błędów podczas składowania drewna pod przeznaczonymi do tego celu wiatami?


Wymagane warunki przechowywania drewna


Bez należytego zatroszczenia się o drewno kominkowe nie ma co marzyć o suchym, pozbawionym uszkodzeń i wad materiale opałowym. Z tego względu o miejscu składowania i panujących wkoło warunkach trzeba pomyśleć zawczasu. Istotne okazuje się nie tylko zabezpieczenie przed wilgocią, ale również odpowiednie ułożenie drewna kominkowego. Zaleca się zatem przeprowadzenie starannego rozładunku, a następnie umieszczenie drewna pod przygotowaną wcześniej wiatą. W przypadku zakupu gotowych bali trzeba będzie podzielić je na pieńki. Wielkość pociętego drewna należy oczywiście dopasować do gabarytów paleniska.

Możliwość suszenia drewna i jego zabezpieczenie w czasie zimy to jedne z podstawowych zadań, które powinna spełniać gotowa lub wykonana samodzielnie wiata. Warto zwrócić również uwagę na frontowe ściany i wygodę podczas korzystania z tego typu drewutni.


Lokalizacja


Usytuowanie wiaty na drewno kominkowe powinno spełniać każdy z wymienionych powyżej wymogów. Ponadto nie warto lokalizować wiaty z dala od domu, gdyż uciążliwe w praktyce okazałaby się stałe donoszenie drewna do kominka.

Bardzo często pojawiają się wątpliwości dotyczące lokalizacji wiaty na drewno względem granicy działki. Warto pamiętać, że zgodnie z literami prawa wiaty pozbawione ścian nie muszą spełniać wymogu odległościowego 3 m lub 4 m. Ponadto wiata o powierzchni zabudowy do 25 m2 nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.


Konstrukcja wiaty


Przeważnie wiaty wykorzystywane do przechowywania drewnianego opału wykonuje się jako drewniane. Są to konstrukcje zadaszone, a ich ażurowe ściany nie przyczyniają się do uzyskania całkowitej szczelności, co korzystnie wpływa na przechowywane drewno. Jako słupy wiaty wykorzystuje się najczęściej krawędziaki, natomiast jako pokrycie dachowe  zastosowanie znajdują materiały bitumiczne (np. gont bitumiczny).

Wysokość wiaty zazwyczaj nie przekracza 3 m, natomiast szerokość 2 m. Długość dostosowuje się do indywidualnych wymogów pojemnościowych. Sezonowanie drewna powinno być dopasowane do potrzeb związanych ze stałym lub jedynie cyklicznym korzystaniu z kominka.


Ceny


Zakup najtańszej gotowej wiaty wiąże się z nakładem finansowym rzędu 1200 zł. Jednak można go znacznie podwyższyć urozmaicając konstrukcję, zwiększając pojemność czy uzupełniając o składzik na narzędzia. Wtedy koszty oczywiście wzrosną i przekroczą nawet 5500 zł.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz