Jak zrobić kompostownik w ogrodzie? Cenne wskazówki

Jesteś tutaj:

Jak zrobić kompostownik w ogrodzie? Cenne wskazówki

3,3/5 (478 ocen)

Kompostownik w ogrodzie wymusza zainteresowanie nie tylko w zakresie jego położenia, ale także i samej budowy. Warto wcześniej zapoznać się ze wskazówkami, dzięki którym budowa przebiegnie sprawnie, a kompostownik będzie należycie spełniał swoją rolę.

Nie trzeba nikogo zbytnio przekonywać o zaletach posiadania kompostownika w ogrodzie. Pozwala on na uporządkowanie liści i pozostałości roślinnych, a równocześnie powstający w nim materiał organiczny stanowi doskonały, naturalny nawóz. Wybudowanie kompostownika nie jest trudne. W związku z tym można postawić go samemu przy niewielkich nakładach finansowych. Od czego powinno się zacząć?


1) Usytuowanie


Zaleca się rozpocząć planowanie od wyboru odpowiedniej pory roku oraz określenia lokalizacji kompostownika. Za najbardziej korzystny czas do rozwoju bakterii uważa się jesień – zatem najczęściej kompostowniki wznoszone są właśnie wtedy, kiedy znaczna wilgotność powietrza przyczynia się do fermentacji roślin.

Decydując się na kompostownik w ogrodzie szczególną uwagę należy poświęcić jego lokalizacji. Niewłaściwe usytuowanie zaburzy nie tylko rozwój bakterii, ale i niekorzystnie wpłynie na postrzeganie naszego ogrodu. Najlepiej, aby wznoszony kompostownik nie miał dostępu do intensywnego słońca, a równocześnie nie zaburzał estetyki ogrodu. Warto zatem wybrać takie miejsce, które pozwoli na wkomponowanie się go w otaczającą naturę zachowując osłonę przed promieniowaniem słonecznym i podmuchami wiatru. Otoczenie drzew i żywopłotów jest oczywiście jak najbardziej wskazane.

Kompostowniki drewniane

Kompostowniki drewniane


2) Budowa fundamentów


Nie zawsze etap budowy fundamentów pod kompostownik jest konieczny. Przede wszystkim uzależnione jest to od planowanej wielkości kompostownika, a ta zaś jest ściśle związana z  zamierzoną wielkością składowanych roślin.
Budowa fundamentów pozwala jednak na zapewnienie trwałości kompostownika, a równocześnie przeniesienie obciążeń na podłoże gruntowe. I chociaż w praktyce budowa fundamentów pod niewielkie kompostowniki nie jest popularna to nie powinno się z niej rezygnować. Jak budować?

Przede wszystkim prace należy rozpocząć od przygotowania podłoża – trzeba je pogłębić w celu wylania fundamentów. Głębokość wykopu (mającego w planie kształt prostokąta) przeważnie wynosi około 60 cm. Kolejnym krokiem jest oczywiście zapewnienie właściwych warunków zaprawie. W tym celu dno kompostownika wykładane jest folią. Najczęściej fundamenty wykonuje się jako żelbetowe – najpierw ułożenie stalowych prętów, a następnie zalanie ich mieszanką betonową.

Kompostownik plastikowy

Kompostownik plastikowy - alternatywa drewnianego


3) Budowa ścian


Szczególnie istotne podczas budowy kompostownika okazują się ściany. Ich prawidłowe wzniesienie pozwala na utrzymanie wewnątrz kompostownika odpowiedniej temperatury oraz poziomu wilgotności. Ze względów praktycznych zaleca się budowę kompostowników dwukomorowych – umożliwiają one wygodne korzystanie z gotowego, naturalnego nawozu, a równocześnie składowanie materiału organicznego w odrębnej komorze.

Ściany murowane

Budując kompostownik murowany trzeba pamiętać o ażurowości konstrukcji ścian, a równocześnie takie ich ukształtowanie, aby można było łatwo wybierać materiał organiczny przeznaczony na nawóz. Pełne ściany nie są z pewnością korzystnym rozwiązaniem. Do budowy wykorzystuje się zarówno cegły ceramiczne jak i pustaki betonowe spajane zaprawą murarską. Prace nie są zatem skomplikowane. Pamiętając o zachowaniu dolnego otworu służącego do wybierania można śmiało przystąpić do prac murarskich.

W tym sklepie kupisz doskonały kompostownik do ogrodu.

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz