Zbieracze i zbiorniki na wodę deszczową

Jesteś tutaj:

Zbieracze i zbiorniki na wodę deszczową

3,4/5 (12 ocen)

Marnujesz wodę deszczową czy zbierasz ją w zbiorniku?  Wykorzystanie deszczówki staje się coraz bardziej popularne. Niezbędne okazują się zbieracze oraz zbiorniki, w których magazynowana jest deszczówka.
 

Rola
 

Zasadniczą funkcją, którą przypisuje się zbieraczom na deszczówkę jest możliwość kierowania deszczówki do przeznaczonego dla niej zbiornika. Zatem zbieracz pozwala na zmagazynowanie wody, a filtr w który może być wyposażony oczyszcza wodę deszczową.

Rola zbieracza na deszczówkę jest zatem równie ważna jak rola samego zbiornika. W związku z tym należy rozsądnie dokonać wyboru zbieracza.
 

Działanie
 

Jeżeli zbieracz wyposażony jest w filtr to woda kierowana jest do filtra. Zanieczyszczenia gromadzą się zatem po bocznej stronie wkładu. Trafiająca do zbiornika deszczówka nie jest bezpośrednią wodą opadową, ale wodą oczyszczoną właśnie dzięki filtrowi. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie zawsze zbieracz na deszczówkę jest wyposażony w tego rodzaju filtr.

Prawidłowe działanie zbieracza i możliwość ukierunkowania wody do zbiornika to podstawy, na których działanie powinno się opierać. Ważna jest wysokość wzajemnego usytuowania zbiornika i zbieracza. Niektórzy z producentów zalecają usytuowanie na tej samej wysokości. Jednak w praktyce znacznie lepiej sprawdza się zachowanie niższej wysokości zbieracza względem zbiornika. Dlaczego? Przede wszystkim chodzi tutaj o wyeliminowanie możliwości przelania wody w zbiorniku na wodę deszczową.


Zapamiętaj!
 

Najlepiej, aby wysokość zamontowania zbieracza na deszczówkę była mniejsza niż wysokość zbiornika na wodę deszczową. Dzięki temu maksymalny poziom wody deszczowej w zbiorniku nie będzie przekraczał dopuszczalnej wysokości zbiornika.

Chociaż działanie zbieracza na wodę deszczową jest stosunkowo proste to często nieprawidłowy montaż przysparza szereg problemów, które w znacznej mierze niekorzystnie przemawiają za magazynowaniem wody deszczowej. Dlatego też należy zastanowić się nad sposobem gromadzenia wody deszczowej dobierając odpowiedni zbieracz oraz zbiornik, ale także nad ich lokalizacją.

Zbiornik na wodę deszczową

Zbiornik na wodę deszczową

Charakterystyka
 

Zazwyczaj zbieracze na wodę deszczową wykonane są z PCV. Sprzedawane są w zestawach jako elementy do zbierania deszczówki.  Jednak zestawy wyposażone są także w uszczelki i elementy łączące przy zbieraczu.

Oprócz tego kupując zbieracz na deszczówkę otrzymuje się wężyk łączący i przepust, a także specjalną zaślepkę przeznaczoną dla zbiornika.

Jak już wspomniano wcześniej zbieracze mogą być wyposażone w filtr lub nie. Jeżeli nie są wyposażone w filtr to w praktyce wykorzystuje się siatki chroniące, koszyczki lub czyszczaki. Dzięki temu pozbawiony filtra zbieracz jest w stanie dostarczać do zbiornika wodę deszczową, pozbawioną zanieczyszczeń stałych.

Dobór zbieracza powinien uwzględniać powierzchnię dachu, a co z tym związane średnicę lub wymiary rur spustowych (w przypadku rur kwadratowych). Trzeba mieć to na uwadze, ponieważ niewłaściwy dobór zbieracza nie przyczyni się do spełniania przez niego pożądanej roli.
 

Zalety
 

Zbieranie wody deszczowej to szereg zalet. Przede wszystkim ujmowane są zalety związane z ochroną środowiska naturalnego oraz możliwością oszczędzania pieniędzy w prosty sposób. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz