Jaki wąż ogrodowy warto kupić? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jaki wąż ogrodowy warto kupić? Zobacz!

3,3/5 (16 ocen)

Nawadnianie ogrodu nie zależy wyłącznie od wybranego systemu. Istotny jest także asortyment, którym dysponujemy. Dzisiaj pod lupę bierzemy węże ogrodowe.


Średnica


Wielkość węża ogrodowego i zasięg, dla którego będzie przeznaczony, powinny odpowiadać gabarytom nawadnianej powierzchni. Należy mieć na uwadze, że węża nie wykorzystuje się wyłącznie do prac w ogrodzie, ale również do czynności pomocniczych takich jak: czyszczenie nawierzchni, a nawet samochodu.

Zasadniczo węże ogrodowe można zakupić już o średnicy 11 mm. Ten wymiar nie jest jednak najbardziej popularny. Przede wszystkim przed zakupem warto wiedzieć, że producenci bardzo często oferują węże ogrodowe o średnicach podawanych w calach (1 cal to w zaokrągleniu 25 mm). Dla małych powierzchni sprawdzi się średnica ½ cala, czyli 12,5 mm. W przypadku chęci uzyskania większego zasięgu należy pomyśleć o średnicy 5/4 cala.


Długość


Nie tylko średnica wywiera wpływ na komfort podlewania. Istotna za względów praktycznych jest również długość węża ogrodowego. Przykładowe długości węży ogrodowych to: 5 m, 10 m, 14 m. Dobierając długość należy uwzględnić najdalej odsunięte punkty oraz przeszkody, które trzeba pokonać. Przyda się również zapas długości – w przypadku ewentualnego zwiększenia zasięgu wykorzystanie węża ogrodowego nie będzie stanowiło problemu.


Ciśnienie


Połączenie parametrów węża takich jak: średnica i długość pozwala na osiągnięcie określonej wysokości ciśnienia. Oczywiście im większa będzie średnica węża, a długość mniejsza tym osiągniemy wyższe ciśnienie wody do podlewania. Producenci podają tzw. ciśnienie rozrywające, które to nie przyniesie z pewnością korzyści podczas nawadniania ogrodu.


Materiał


Poza wielkością uwzględnia się również materiał, z którego został wykonany wąż ogrodowy. Trzeba zauważyć, że jego wykorzystanie w ogrodzie i narażenie na działanie promieni słonecznych, ewentualnych opadów czy zmiennych temperatur może niekorzystnie oddziaływać na funkcjonalność. Oprócz tego zastosowanie węża ogrodowego nie powinno być ograniczone przez użycie większej siły czy powstające skręty.

Zaleca się zatem, aby zwracać uwagę na tworzywo sztuczne, z którego został wykonany wąż. Im większa liczba warstw tworzywa, tym oczywiście szlauch jest mocniejszy. Najbardziej wytrzymałe węże ogrodowe składają się nawet z pięciu warstw. Dodatkowo mogą być także wzmocnione włóknami. Jednak należy mieć także  na uwadze, że nie zawsze zakup takiego szlaucha będzie adekwatny do naszych potrzeb.

Dobre węże ogrodowe do kupienia tutaj

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz