Jaki szpadel kupić? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jaki szpadel kupić? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

3,4/5 (50 ocen)

Szpadel to podstawowe wyposażenie każdego ogrodnika. Przydaje się zarówno w przydomowym ogrodzie jak i na oddalonej od mieszkania działce. Co wpływa na wybór tego szczególnego typu łopaty?


Przeznaczenie


Wbrew pozorom zastosowanie szpadli nie sprowadza się wyłącznie do kopania ziemi, aczkolwiek jest ono najpopularniejsze. Oprócz tego z łopat korzysta się podczas robót związanych z wykonywaniem drenaży czy z pielęgnacją trawnika.

Powszechnie szpadel stosuje się także do przesadzania istniejących lub sadzenia nowych roślin. Każde z zastosowań szpadla nie jest związane niestety z tą samą konstrukcją narzędzia ogrodniczego. Zatem konieczne jest skorzystanie z nieco innych typów szpadli, pozwalających na precyzyjne, ogrodowe zabiegi.


Budowa


Szpadle są narzędziami, których bezpośrednie zastosowanie wywiera wpływ na glebę. Najlepiej zatem dobrać je tak, aby uzyskać pożądany efekt bez konieczności użycia nadmiernej siły. Na komfort pracy w ogrodzie będzie zatem wpływała budowa typowego szpadla.

Zasadniczo szpadel składa się z:

  • Blachownicy – najczęściej do prac ogrodowych wykorzystuje się blachownice z punktowym zaostrzeniem, mające kształt łuku. Ich długość jest przeważnie 1,5-raza większa od szerokości – np. długość 30 cm, a szerokość 20 cm. Oprócz nich producenci sprzętu ogrodniczego proponują zakup blachownic o blachownic o mniejszej szerokości i długości, które wykorzystuje się do pielęgnacji trawy. Roboty związane z odwodnieniem terenu wymagają zastosowania blachownic niepodatnych na uszkodzenia na skutek prowadzonych prac. Najczęściej części robocze wykonane są ze stali węglowej, wzmocnionej poprzez zastosowanie dodatkowych pierwiastków. Zasadniczo istotny z praktycznego punktu widzenia okazuje się nie tylko materiał, z którego powstała blachownica, ale również jej trwałe połączenie z trzonkiem.

 

  • Trzonka – decyduje on o zapewnieniu komfortu podczas prowadzonych prac. Podczas wyboru spotyka się szpadle z trzonkami drewnianymi (tradycyjne) lub metalowymi. Są one wygięte pod pewnymi kątami, aby pozwolić na ułatwienie robót. Zbyt intensywne kopanie nie należy przecież do najprzyjemniejszych czynności. Można zatem w pewnym stopniu ograniczyć częstotliwość ruchów, a wszystko dzięki właściwie dobranemu trzonkowi. Typowa długość trzonka wynosi około 1,0 m. Jednak w sklepach ze sprzętem ogrodniczym są dostępne również tzw. szpadle teleskopowe, czyli takie których budowa pozwala na regulowanie wysokości trzonka.

 

Ceny najtańszych szpadli zaczynają się już od około 30 zł, ale dla porównania za szpadle teleskopowe trzeba będzie zapłacić co najmniej trzykrotnie więcej.

Wysokiej jakości szpadle i łopaty do kupienia tutaj

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz