Skuteczna regeneracja zniszczonego trawnika

Jesteś tutaj:

Skuteczna regeneracja zniszczonego trawnika

3,2/5 (180 ocen)

Każdy trawnik, nawet ten regularnie pielęgnowany, z czasem traci swój atrakcyjny wygląd. Najczęściej widać to po długiej i wilgotnej zimie. Szkody wyrządzone przez mróz i śnieg naprawiamy wiosną, gdy pogoda na dobre się ustabilizuje (od połowy kwietnia). Do podstawowych zabiegów regeneracyjnych zaliczamy: grabienie, wałowanie, wertykulację, aerację, piaskowanie, dosiewanie, zwalczanie chwastów, koszenie i nawożenie trawnika.


Grabienie trawnika


Pierwszym etapem regeneracji trawnika jest dokładne wygrabienie suchych źdźbeł trawy, mchu, zeschniętych liści, gałązek i innych resztek. Zabieg ten wykonujemy zanim murawa rozpocznie swoją wegetację, zwykle pod koniec marca. Najlepiej wykorzystać do tego plastikowe lub metalowe, drobne, wachlarzowate grabie do liści. Po oczyszczeniu należy krótko skosić trawę. Warto zastosować kosz aby nie pozostawiać skoszonej trawy na murawie. Zarówno grabienie, jak i wszystkie pozostałe zabiegi regeneracyjne trawnika wykonujemy w dwóch prostopadłych kierunkach, na krzyż.


Wałowanie trawnika


Zabieg ten ma przede wszystkim na celu wyrównanie powierzchni i pobudzenie murawy do krzewienia. Luźne i przepuszczalne podłoże można wałować częściej, gliniaste rzadziej aby nie spowodować nadmiernego zbicia się gleby. Wałowanie przeprowadza się specjalnym walcem ogrodowym o masie od 70 do 300 kg.

Wertykulacja trawnika


Po oczyszczeniu i wałowaniu trawnika między źdźbłami widać dokładnie filc czyli zbitą i gęstą warstwę zeschniętej trawy, korzeni i mchu. Utrudnia ona dostęp powietrza do korzeni i zatrzymuje wodę na powierzchni murawy, utrudniając jej wniknięcie do gleby. Aby skutecznie pozbyć się filcu należy wykonać wertykulację trawnika. Zabieg ten polega na pionowym nacinaniu darni na głębokość 2-3 cm i dosłownie na wyczesywaniu filcu z trawnika. Można to wykonać specjalnie do tego przystosowanymi ostrymi grabiami lub mechanicznym wertykulatorem. Wertykulację należy przeprowadzić wiosną tuż po pierwszym koszeniu. Jeśli istnieje konieczność powtórzenia tego zabiegu, to przeprowadzamy go na jesieni.

Koszenie trawnika

Koszenie trawnika

Zobacz więcej: Aeracja i wertykulacja

 

Aeracja czyli napowietrzanie


Jeśli gleba pod trawnikiem jest bardzo zbita, a miejscami woda utrzymuje się zbyt długo to konieczne jest przeprowadzenie zabiegu napowietrzania trawnika – t.j. aeracji. Przed zabiegiem trawnik należy dokładnie podlać wodą, aby gleba była wilgotna. Napowietrzanie polega na wykonaniu pionowych otworów w darni na głębokość 8-10 cm. Zabieg ten wykonuje się widłami lub specjalnymi rurkami wycinającymi i wyjmującymi kawałki trawy wraz z podłożem. Jest to konieczne, gdyż pozytywnie wpływa na rozwój korzeni traw. Poprawia także elastyczność trawnika, pobudza go do wzrostu i zagęszczania. Do tego zabiegu można użyć mechanicznego aeratora lub specjalnych nakładek na buty z metalowymi kolcami. Zabieg ten podobnie jak wertykulację w razie konieczności można przeprowadzać dwa razy w sezonie.



Piaskowanie trawnika


Po aeracji na trawniku pozostawiliśmy w murawie pionowe dziury, które należy wypełnić gruboziarnistym piaskiem. Poprawia to napowietrzanie gleby, co ma dobry wpływ na wzrost korzeni. Poprawia także przesiąkliwość gruntu i uelastycznia murawę. Piasek powinien być suchy aby łatwo wnikał do otworów. Można go rozrzucać łopatą a później rozgarniać szczotką lub drobnymi grabiami. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz