Skuteczna regeneracja zniszczonego trawnika

Jesteś tutaj:

Skuteczna regeneracja zniszczonego trawnika

3,2/5 (180 ocen)

Dosiewanie nasion traw


Jeśli na naszym trawniku pojawiły się tzw. gołe place, to na miejsca te należy wysiać nowe nasiona traw lub uzupełnić je „łatką” trawnika z rolki. Najlepsze rezultaty daje wysianie nasion pochodzących z mieszanki, z której trawnik został założony. Wtedy unikniemy sytuacji, że nowa trawa będzie miała inny kolor niż reszta trawnika. Można także zastosować specjalne mieszanki nasion traw gazonowych do renowacji trawników. Zawierają one w swoim składzie dużą zawartość nasion rajgrasu angielskiego (syn. życicy trwałej) gatunku, który charakteryzuje się szybkim kiełkowaniem. Przed wysiewem nasion miejsce należy odpowiednio przygotować tak samo jak przy zakładaniu nowego trawnika.

Nawadnianie trawnika

Nawadnianie trawnika

Zwalczanie chwastów


Zabieg ten można przeprowadzać praktycznie przez cały okres wegetacji, warto jednak wykonać go jak najwcześniej aby nie doprowadzić do wzrostu chwastów, kwitnienia i wydania nasion. Do zwalczania chwastów dwuliściennych (np. mniszek, koniczyna, babka, stokrotki, krwawnik, gwiazdnica, komosa) można zastosować herbicycy np. Aminopielik, Mniszek, Bofix, Chwastox, Starane. Zabieg ten wykonujemy tylko na suchy trawnik w dzień bezdeszczowej pogody. Do zwalczania chwastów jednoliściennych (dzikich traw) nie możemy użyć herbicydów, gdyż będą one szkodliwe również dla trawnika. Pozostaje jedynie usuwanie ich ręcznie oraz regularne i niskie koszenie trawnika.


Koszenie trawnika


Zabieg ten jest najważniejszą czynnością pielęgnacyjną trawnika. Regularne (co 7-10 dni)  i niskie (3-4 cm) koszenie wpływa na kondycję i wygląd trawnika. Nie można dopuścić aby trawa przekroczyła 10 cm wysokości. Niskie koszenie powoduje, że wiele chwastów na trawniku zamiera.

Nawożenie trawnika

Nawożenie trawnika

Nawożenie


Nawożenie trawnika jest ostatnim wiosennym zabiegiem regeneracyjnym. Jest ono niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju traw. Do dyspozycji mamy wiele różnych typów nawozów. Najczęściej stosuje się wieloskładnikowe, granulowane nawozy mineralne (stosujemy je w dawce podanej przez producenta na opakowaniu). Godne polecenia są nawozy długo działające – nawet 3 miesiące. Możemy także zastosować doskonały nawóz organiczny – kompost. Dostarcza on glebie cennej próchnicy, jednak źle przygotowany może być źródłem wielu nasion chwastów. Zamiast kompostu poleca się nawożenie torfem wysokim, nie odkwaszonym. Dostarcza on próchnicy oraz zwiększa zdolność magazynowania przez glebę wody i składników pokarmowych. Warstwę kompostu lub torfu rozsypuje się na trawniku i rozprowadza po całej powierzchni drobnymi grabiami lub szczotką.

Paweł Romanowicz

Koniecznie zobacz