Odpowiednie nawożenie trawnika - kiedy, jak i czym?

Jesteś tutaj:

Odpowiednie nawożenie trawnika - kiedy, jak i czym?

3,3/5 (199 ocen)

Pielęgnacja trawnika


Trawnik jest zwykle jednym z najważniejszych miejsc w ogrodzie. Aby jednak przez cały sezon wyglądał naprawdę dekoracyjnie i dobrze spełniał swoje zadanie, wymaga troskliwej opieki. Przekonanie, że trawę wystarczy jedynie kosić, często bywa przyczyną trudnych do naprawienia uszkodzeń murawy, która szybko przestaje wyglądać zdrowo i atrakcyjnie. Aby więc uniknąć takiej sytuacji, musimy pamiętać nie tylko o systematycznym koszeniu trawy, ale też jej podlewaniu, oczyszczaniu z „filcu” oraz nawożeniu.


Cel nawożenia


Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych utrzymujących trawnik w dobrej formie jest nawożenie.  Rośliny tworzące murawę rosną w dużym zagęszczeniu na niewielkiej przestrzeni, przez co bardzo szybko wykorzystują składniki pokarmowe zawarte w glebie. Dodatkowym utrudnieniem w ich odżywianiu jest płytki system korzeniowy, który nie pozwala trawom czerpać związków mineralnych z głębszych warstw podłoża. Nawożenie trawy w zależności od metody powinno się wykonać raz lub kilka razy w sezonie (zwykle co 3-4 koszenia).

Nawozy jednoskładnikowe


Jeśli mamy możliwość wykonania analizy gleby, pozwalającej na precyzyjne ustalenie ilości poszczególnych składników mineralnych, możemy przy nawożeniu skorzystać z jednoskładnikowych nawozów sztucznych.

Nawożenie należy rozpocząć od dostarczenia roślinom odpowiedniej ilości azotu, odpowiadającego za bujny wzrost i intensywne wybarwienie trawy. Jeśli w glebie istnieją niedobory tego składnika, należy je uzupełnić, podając nawozy azotowe (saletrę amonową, saletrzak lub mocznik) nawet trzy razy w sezonie: wczesną wiosną, pod koniec czerwca i na początku sierpnia. Ważne, aby ostatnią dawkę dostarczyć do podłoża najpóźniej do połowy sierpnia, co pozwoli trawie przygotować się do zimy. W przypadku azotu dawka nawozu uzależniona jest nie tylko od składu chemicznego gleby, ale również od częstotliwości koszenia trawy. Jeśli trawnik koszony jest dość rzadko (3-4 razy w sezonie), wystarczy podać ok. 1,5 kg. N na 100 m.², jeśli natomiast murawę kosi się częściej i użytkuje bardziej intensywnie, na 100 m.² należy przeznaczyć ok. 2,5 kg. N.

Nawożenie trawnika

Nawożenie trawnika

Nie mniej ważną rolę niż azot spełniają też fosfor (P) i potas (K).  Związki te odpowiadają głównie za prawidłową rozbudowę systemu korzeniowego oraz ogólną kondycję roślin. Do uzupełnienia podłoża w te składniki, wykorzystuje się zwykle superfosfaty (zawierające fosfor) oraz siarczan potasu i sól potasową (źródło potasu). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz