Prawidłowe zakładanie pięknego trawnika

Jesteś tutaj:

Prawidłowe zakładanie pięknego trawnika

2,9/5 (90 ocen)

Najlepsza pora na założenie trawnika


Najbardziej sprzyjającym terminem do założenia trawnika jest wiosna – od połowy kwietnia do połowy maja. Podłoże jest nasiąknięte wodą, która parując na skutek działania ciepłych promieni słonecznych zwiększa wilgotność powietrza. Wszystko budzi się do życia i rośliny rozpoczynają wegetację. Drugim korzystnym terminem jest sierpień i połowa września, gdyż jest to naturalny okres kiełkowania nasion traw. Ciepła, nagrzana późnoletnim słońcem gleba oraz wyrównana temperatura w ciągu dnia i nocą wpływają na szybkie kiełkowanie nasion. Nasiona chwastów w tym okresie stanowią mniejszą konkurencję dla traw. Poza tym jest to okres, kiedy dysponujemy zwykle większą ilością czasu niż wiosną, kiedy natężenie prac i zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodach jest naprawdę duże.


Stanowisko


Zanim zaczniemy przygotowywać trawnik, dobrze będzie naszkicować plan ogrodu i obliczyć jak duży teren zamierzamy zadarnić. Ułatwi nam to wszystkie inne późniejsze kalkulacje. Jeśli posiadamy na działce duże drzewa, trawa pod nimi będzie zdecydowanie gorzej rosła. Należy przemyśleć, czy w takich miejscach nie byłoby korzystniej posadzić inne rośliny cienioznośne, np. paprocie lub też wybrać mieszankę nasion traw do miejsc zacienionych. Obszar o nachyleniu powyżej 20% będzie bardzo uciążliwy do późniejszej pielęgnacji, głównie koszenia kosiarką spalinową, więc także i to trzeba wziąć pod uwagę.

Przygotowanie podłoża


Różne gatunki traw rosną na wszystkich kontynentach i na bardzo różnym podłożu, zatem nietrudno się domyślić, ze nie są pod tym względem zbyt wymagające. Chcąc zapewnić im jednak jak najlepsze warunki do rozwoju warto wiedzieć, że trawy trawnikowe preferują gleby przepuszczalne, próchniczne o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5 – 6,5). Zmiany kwasowości dokonujemy stosując wapnowanie (podwyższenie pH) wapnem węglowym, magnezowym lub dolomitem lub dodając kwaśnego torfu wysokiego (obniżenie pH). Dobrze jest poprawić strukturę gleby poprzez zastosowanie materii organicznej, np. kompostu, który równomiernie rozsypujemy i mieszamy z wierzchnią warstwą (10-15 cm) podłoża, używając łopaty lub glebogryzarki. Decydując się na wieloskładnikowy nawóz mineralny możemy wybrać np. Azofoskę lub Polifoskę w ilości 3-5 kg/m2 podłoża. Gleby ciężkie, gliniaste należy rozluźnić dodając do nich piasku.

Miejsca, gdzie mogą tworzyć się kałuże lub zastoiska wody po dłuższych opadach należy odpowiednio zdrenować.

Trawnik w ogrodzie

Trawnik w ogrodzie

Przygotowanie terenu


Cały obszar, który planujemy pokryć trawnikiem musimy na początku oczyścić. Usuwamy wszelkie kamienie i śmieci (jeśli są) a także chwasty, zwłaszcza wieloletnie. Pozbywamy się ich przekopując ziemię widłami lub szpadlem na głębokość ok. 15-20 cm i wybierając dokładnie kłącza i rozłogi – szczególnie niepożądanymi gośćmi będą perz i mniszek. Czynność tę można także wykonać przy użyciu glebogryzarki. Zwykle w wierzchniej warstwie podłoża znajduje się sporo nasion chwastów jednorocznych, dlatego po tym zabiegu i wstępnym zagrabieniu warto odczekać co najmniej dwa tygodnie, aby mogły wykiełkować i w ten sposób pozbędziemy się ich zawczasu. Następnie teren wyrównujemy i zagrabiamy. Czy faktycznie wykonaliśmy tę czynność prawidłowo, będziemy mogli się przekonać po pierwszych opadach deszczu – tam, gdzie utworzą się kałuże warto nanieść więcej podłoża. Zagrabioną powierzchnię trzeba dobrze i dokładnie udeptać lub zwałować. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz