Prawidłowe zakładanie pięknego trawnika

Jesteś tutaj:

Prawidłowe zakładanie pięknego trawnika

2,9/5 (90 ocen)

W tym momencie należy także zainstalować wszelkie mechanizmy służące do automatycznego nawadniania przyszłego trawnika. Lepiej wykonać to teraz, niż później demolować efekty naszej pracy. Do zabezpieczenia murawy przed niszczycielską działalnością kretów, na całej powierzchni rozkłada się siatkę przykrywając ją 10-centymetrową warstwą podłoża. Obrzeża rabat warto osłonić, wkopując taśmę z PVC. Zapobiegnie ona rozprzestrzenianiu się trawy na grządki.

 

Zobacz także: Jaką trawę wybrać na trawnik?


Wybór mieszanki


Prawidłowy dobór odpowiedniej mieszanki traw zależy od funkcji, jaką będzie spełniał trawnik. Zwykle oferowane są mieszanki na trawniki o charakterze rekreacyjnym, odporne na deptanie, do intensywnego użytkowania; boiskowe (sportowe) o podwyższonej odporności na deptanie;  uniwersalne, nadające się do większości ogrodów przydomowych o bardzo dobrej zimotrwałości oraz gazonowe (dywanowe) – najbardziej wymagające, nadające się na trawniki ozdobne, do umiarkowanego użytkowania. Specjalnym typem mieszanek są trawy na łąki kwietne, gdzie domieszane zostały gatunki pięknie kwitnących popularnych łąkowych kwiatów.  Takie „trawniki” kosi się tylko 1-2 razy w sezonie, aby umożliwić wszystkim roślinom prawidłowy wzrost i wydanie kwiatów.

W tym momencie przydadzą się także wcześniejsze kalkulacje, aby zakupić prawidłową ilość nasion. Do obsiania 40m2 powierzchni potrzeba zwykle około 1 kg mieszanki. Na opakowaniu trzeba zweryfikować datę przydatności nasion do siewu, ponieważ szybko trąca siłę kiełkowania.

Trawnik z rolki

Trawnik z rolki

Wysiew nasion


Są dwa sposoby siewu trawy: ręczny i mechaniczny przy użyciu siewników. Wysiane nasiona trzeba zagrabić, aby znalazły się pod warstwą ziemi. Można zrobić to ręcznie bądź używając kolczatki. Zagrabiony teren należy ponownie zwałować a następnie delikatnie podlać – tak, aby nie wypłukać nasion na wierzch. Podłoże należy utrzymywać stale wilgotne przez najbliższe 2-3 tygodnie. W tym czasie nie trzeba niepotrzebnie kiełkującego trawnika deptać. Pierwsze koszenie wykonujemy w chwili, kiedy trawa osiągnie 10 cm. Ostrza kosiarki powinny być ostre, żeby nie powyrywały delikatnych siewek. Kolejne koszenia wykonujemy regularnie co 2 tygodnie – pozwoli to młodym siewkom na bujny rozrost i szybki zagęszczenie trawnika.

Trawnik z rolki


Będą zdecydowanie szybszym sposobem na uzyskanie upragnionego efektu, ale też znacznie bardziej kosztownym. Lepiej nadają się do zadarniania terenów pochyłach, gdzie wysiane nasiona mogłyby zostać wypłukane przez deszcz lub obsunąć się w wierzchnia warstwa gleby. Można je kłaść przez cały sezon wegetacyjny a kluczowym czynnikiem zapewniającym powodzenie jest regularne nawadnianie. Trawnik z rolki można użytkować niemalże natychmiast po ułożeniu, chociaż w początkowej fazie ukorzeniania, czyli w pierwszych dwóch tygodniach, nieco mniej intensywnie.

Koszenie trawnika

Koszenie trawnika

Tekst: Łukasz Skop
 

 

Koniecznie zobacz