Jak i kiedy siać trawę?

Jesteś tutaj:

Jak i kiedy siać trawę?

2,7/5 (810 ocen)

Prawie każdy właściciel ogrodu marzy o zadbanym trawniku, który będzie stanowił dekoracyjne, zielone tło dla roślin sadzonych na rabatach i innych elementów architektury ogrodowej. Trawnik jest również często centralnym punktem w ogrodzie, stanowiącym miejsce do wypoczynku w letnie dni. Uzyskanie gęstej i zwartej, estetycznej murawy jest możliwe dzięki przeprowadzeniu siewu odpowiedniej mieszanki trawy, w najbardziej korzystnym do tego terminie. Bardzo istotne jest również zastosowanie odpowiedniej techniki siewu na dokładnie przygotowanym terenie. Poniżej radzimy jak i kiedy siać trawę, aby otrzymać miękki, soczyście zielony, gęsty dywan.


Wybór stanowiska pod trawnik


Trawnik najlepiej zakładać na równomiernej powierzchni, o prostym kształcie, z pominięciem obszarów o dużym zacienieniu np. pod koronami rozłożystych drzew oraz w pobliżu budynków i wysokich murów. Nie wysiewa się również trawy na pasach węższych niż szerokość kosiarki, a także na skarpach o nachyleniu większym niż 35 stopni. Najlepsze jest podłoże przepuszczalne dla wody, żyzne i próchniczne, na stanowisku dobrze nasłonecznionym. Trawę wysiewa się również często w trudniejszych warunkach, co wymaga wzbogacenia gleby w  materię organiczną, niekiedy montażu instalacji nawadniającej, a także doboru odpowiedniej mieszanki trawnikowej.

Dobór mieszanki trawnikowej


Na trawniki przydomowe najczęściej wybierane są uniwersalne mieszanki nasion. Obszary bardziej suche i rzadziej nawożone tj. skarpy, pasy zieleni przy drodze lub miejsca parkingowe, obsiewa się mieszankami z większym udziałem kostrzew. Ponadto na miejsca często deptane polecane są mieszanki rekreacyjne lub sportowe, zawierające w składzie nasiona głównie życicy trwałej i wiechliny łąkowej. Natomiast w celach uzupełnienia ubytków w trawie wysiewa się tzw. regeneracyjne mieszanki traw, prawie całkowicie składające się z rajgrasu. Dostępne są również mieszanki na trawniki ozdobne i krajobrazowe, a także z dodatkiem nasion kwiatów łąkowych. Dany teren należy obsiewać tym samym rodzajem mieszanki.

Gatunki traw w mieszankach trawnikowych

Zastosowanie

kostrzewa owcza

stanowiska suche i słoneczne

kostrzewa czerwona

stanowiska suche, słoneczne i zacienione

mietlica pospolita

stanowiska suche i słoneczne

wiechlina łąkowa

stanowiska słoneczne, często użytkowane

życica trwała = rajgras angielski

stanowiska dobrze nawodnione, często użytkowane

 

Przygotowanie podłoża


Teren pod trawnik należy przygotować na kilka tygodni przed planowanym terminem siewu, tak aby podłoże zdążyło osiąść. Na początek powierzchnię gruntu przekopuje się na głębokość 15-25 cm lub na większych obszarach wzrusza glebogryzarką. Za pomocą wideł amerykańskich usuwa się  korzenie i kłącza chwastów tj. perz, ostrożeń i mniszek. Grabiami usuwa się również kamienie oraz inne resztki budowlane i roślinne. Glebę miesza się z kompostem i doprowadza do odpowiedniego odczynu (pH 5,5-6,5) przez wapnowanie lub zakwaszanie torfem wysokim. Trzeba uformować lekki spadek w kierunku ogrodzenia, aby ułatwić odpływ wody. Następnie podłoże należy dokładnie zgrabić i wyrównać drewnianą deską lub zwałować ciężkim wałem. Do siewu trawy przystępujemy po ok. 2 tygodniach. Powierzchnia powinna być starannie wyrównana, aby ułatwić koszenie trawy w przyszłości. Na skarpach dodatkowo należy zamontować ochronne kratki z tworzywa sztucznego, które zabezpieczają przed wymywaniem nasion z gleby i umacniają trawnik.

Wałowanie - wyrównywanie

Wałowanie - wyrównywanie

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz